Sun zaprezentuje system operacyjny Solaris 8

Głównym konkurentem nowego systemu Suna ma być Windows 2000 w wersji Datacenter Server.

Sun Microsystems zamierza zaprezentować jutro system operacyjny Solaris 8, który w porównaniu z wersją 7 zawiera wiele nowych funkcji i usprawnień.

Solaris 8 - w wersji beta dostępny od listopada ub.r. - jest przeznaczony głównie dla użytkowników, którzy zamierzają przenieść centra danych do Internetu. Sun zapowiedział, że kod systemu będzie udostępniony za darmo, jednak nie podał szczegółów.

Jedną z oczekiwanych nowości Solarisa 8 ma być funkcja Live Update, która pozwoli na zachowanie i wykorzystywanie nie zmienionych preferencji i plików logów starego systemu po instalacji nowej wersji.

Bezpośrednim konkurentem Solarisa 8 ma być długo oczekiwany system Windows 2000 w wersji Datacenter Server. Jeden z przedstawicieli Suna stwierdził, że Datacenter Server jest jednak daleki od finalnej wersji. Oficjalna premiera Windows 2000 została zapowiedziana na 17 lutego br., ale wprowadzenie na rynek wersji Datacenter, przeznaczonej dla najbardziej wymagających klientów, Microsoft zapowiedział na 120 dni po tej dacie.

Zdaniem analityków, głównymi usprawnieniami, które powinny pojawić się w Solaris 8, są funkcje ułatwiające korzystanie z systemu i jego cena niższa niż wersji 7.

"W przypadku Unixa zawsze chodziło o uproszczenie jego użytkowania, a cena Unixa zawsze była wyższa niż Windows NT" - stwierdził analityk z Aberdeen Group. Jego zdaniem, Solaris 8 będzie miał wiele funkcji obecnych dotąd w Windows NT. Natomiast Windows 2000 Datacenter Server będzie niezawodny na poziomie przypisywanym dotąd Unixowi. "Sun nie stworzył nowego Solarisa, po prostu przyspieszył jego działanie i uczynił go łatwiejszym w użyciu" - podsumował specjalista.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200