Sun zaprezentował terminal sieciowy Sun Ray 1

Sun Microsystems zaprezentował terminal sieciowy Sun Ray 1, będący tanią alternatywę dla stacji roboczych przeznaczonych do realizacji podstawowych zadań biurowych. Urządzenie umożliwia użytkownikom korzystanie z aplikacji pracujących zarówno pod kontrolą Unixa, jak i Windows NT.

Sun Microsystems zaprezentował terminal sieciowy Sun Ray 1, będący tanią alternatywę dla stacji roboczych przeznaczonych do realizacji podstawowych zadań biurowych. Urządzenie umożliwia użytkownikom korzystanie z aplikacji pracujących zarówno pod kontrolą Unixa, jak i Windows NT.

W odróżnieniu od wcześniejszych komputerów sieciowych, włącznie z JavaStation Suna, Sun Ray, nie wymaga żadnych działań administracyjnych po stronie klienta. Sun twierdzi, że nowe urządzenie właściwie tylko wyświetla efekty pracy aplikacji pracujących na serwerze i umożliwia użytkownikom dostęp do nich.

Terminal, mający wymiary 28 x 30,5 x 10 cm, jest wyposażony w procesor MicroSPARC, 8 MB RAM i czytnik inteligentnych kart chipowych. Nie zawiera natomiast żadnego systemu operacyjnego. Do obecnej wersji nie ma również możliwości podłączenia żadnego urządzenia pamięci masowej.

Sun Ray współpracuje z nowym oprogramowaniem Sun Ray Enterprise Server, działającym na platformie Solaris, oraz technologią Hot Desk. Oprogramowanie serwera zapewnia identyfikowanie użytkownika i zarządzanie sesjami oprogramowania odbywającymi się między sprzętem klienta a serwerem. Zapewnia również dostęp do podłączonych do sieci urządzeń peryferyjnych. Hot Desk w połączeniu z czytnikiem kart inteligentnych pozwala użytkownikowi na wywoływanie własnych aplikacji z dowolnego urządzenia Sun Ray. Pełna identyfikacja użytkownika i dostęp do odpowiednich aplikacji na serwerze następują po włożeniu indywidualnej karty do czytnika.

Dzięki komponentom programowym instalowanym na serwerach Suna użytkownik może korzystać zarówno z aplikacji pracujących na platformie Solaris, jak i Windows NT. W pierwszym przypadku stosowane jest oprogramowanie Authentication Manager i Session Manager dostarczane wraz z urządzeniem. W drugim - można użyć klienta systemu Citrix pracującego na Solarisie, co pozwala korzystać z aplikacji Windows na terminalach Sun Ray 1.

Początkowo Sun zamierza wprowadzić nowe urządzenie na rynek korporacyjny i edukacyjny. Dopiero kolejna wersja Sun Ray ma trafić na rynek konsumencki. Prawdopodobnie będzie ona umożliwiała m.in. podłączania urządzeń pamięci masowych za pośrednictwem złącza USB. Terminu jej wprowadzenia na rynek jeszcze nie ujawniono.

Pojedyncze urządzenie, bez monitora i oprogramowania, kosztuje 550 USD. W Polsce należy jeszcze doliczyć do tej kwoty cło i podatek VAT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200