Sun zaprezentował technologię Java dla rozwiązań bezprzewodowych

Mobile Information Device (MID) ma zapewnić użytkownikom urządzeń bezprzewodowych nowe funkcje związane z dostępem do Internetu, w tym umożliwić obsługę grafiki o lepszej jakości oraz wielu rozwiązań interaktywnych.

Sun Microsystems wraz z firmami partnerskimi poinformował o zakończeniu prac nad technologią Java w wersji do zastosowania w urządzeniach bezprzewodowych. Nowa odmiana technologii, Mobile Information Device (MID), ma zapewnić użytkownikom urządzeń bezprzewodowych nowe funkcje związane z przeglądaniem stron WWW, w tym umożliwić obsługę grafiki o lepszej jakości oraz wielu rozwiązań interaktywnych.

Producent zapewnia, że nowy protokół, udostępniany na zasadach open-source, będzie mógł być wykorzystywany we wszystkich rodzajach bezprzewodowych urządzeń, z zaimplementowaną obsługą MID. Technologia ta została stworzona na bazie Java 2 Platform Micro Edition (J2ME) i jest już dostępna na stronie Suna. Jej wykorzystanie zapowiedziało już kilku producentów, którzy planują wprowadzić na rynek zgodne z nią urządzenie już pod koniec tego roku.

MID oferuje wiele możliwości, które dotąd nie były dostępne np. dla posiadaczy telefonów komórkowych. Nowy protokół umożliwi m.in. dynamiczne tworzenie spersonalizowanych raportów giełdowych z wykresami, odczytywanie prognozy pogody dla miejsca, w którym się aktualnie przebywa, a także dostęp do raportów o ruchu drogowym i np. wybór alternatywnej trasy przejazdu. Możliwe to będzie dzięki współpracy rozwiązań MID z systemami pozycjonowania danych operatorów telekomunikacyjnych.

Wśród współtwórców nowego rozwiazania - oprócz Suna - znalazły się m.in. takie firmy, jak: America Online, Ericsson, Motorola, Matsushita/Panasonic, NEC, Nokia, Palm, Siemens, Sony, Mitsubishi, Fujitsu i Symbian.

***

Powstała mniejsza wersja Javy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200