Sun zaprezentował system operacyjny Solaris 8

Kod źródłowy nowego systemu będzie udostępniany na zasadach licencji typu community source, co oznacza, że za jego komercyjne wykorzystanie trzeba będzie zapłacić.

Sun Microsystems zaprezentował najnowszy unixowy system operacyjny Solaris 8. Na rynku będzie on dostępny od 5 marca br. Obecnie testuje go w ściśle kontrolowanym procesie dziesięć firm - poinformował Sun. System będzie udostępniany za darmo, jeśli nie liczyć opłaty w wysokości 75 USD, która ma pokryć koszty dodawanych do niego aplikacji i nośników.

Firma zapowiedziała również, że kod źródłowy jej flagowego systemu operacyjnego będzie "otwarty" i udostępniany w ramach programu licencyjnego określanego przez Suna mianem community source. Oznacza to, że twórcy oprogramowania mogą go dowolnie zmieniać, ale gdy zechcą wykorzystać w komercyjnym celu będą musieli uiścić odpowiednią opłatę licencyjną. Udostępnienie kodu Solarisa polega zatem na czymś zupełnie innym niż jest to w przypadku coraz bardziej popularnego Linuxa. Ten drugi system jest rozprowadzany w ramach publicznej licencji GNU, która nie przewiduje żadnych opłat i pozwala producentom na dowolne modyfikacje kodu.

Sun zamierza rozdawać za darmo Solarisa 8, w przypadku gdy użytkownik kupuje sprzęt - platformę Sun Sparc lub serwery intelowskie - na którym ma działać ten system. Sprzęt taki nie może jednak zawierać więcej niż osiem procesorów. Duże przedsiębiorstwa, które wykorzystują najpotężniejsze serwery Suna, w tym E-10000, będą musiały kupować system oddzielnie.

Jedną z nowych funkcji Solarisa 8 jest Automatic Dynamic Reconfiguration, pozwalająca na tworzenie odpowiednich partycji pod kontrolą systemu Unix. Technologia Suna monitoruje wydajność w domenie i automatycznie przyporządkowuje moc procesorów tym partycjom, które tego najbardziej potrzebują, bazując na prekonfigurowanych priorytetach ustalonych przez administratora systemu.

"Jest to całkiem sprawna technologia, którą na pewno chcieliby mieć konkurenci. Jest ona przydatna zwłaszcza dla dużych operatorów usług i przedsiębiorstw prowadzących działalność internetową" - skomentował nową technologię jeden z analityków.

Nowy system ma też funkcje uaktualniania bez potrzeby przerywania jego pracy (tzw. hot-swapping). Jest to bardzo użyteczne rozwiązanie, zwłaszcza dla firm prowadzących działalność handlu elektronicznego, dla których cenna jest każda minuta pracy serwisu WWW.

***

Sun zaprezentuje system operacyjny Solaris 8

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200