Sun zaprezentował kolejny serwer platformy Niagara

Sun zwiększył wydajność serwerów platformy Niagara, poszerzając ofertę o serwer Sparc Enterprise T5440. Jest to pierwsza maszyna wykorzystująca architekturę UltraSPARC T2 Plus, w której można umieścić cztery procesory (32 rdzenie obliczeniowe), czyli dwa razy więcej niż w dostępnych do tej pory serwerach tej platformy.

Sun zaprezentował kolejny serwer platformy Niagara
W serwerze (który znalazł się również w ofercie firmy Fujitsu) można instalować do 512 GB pamięci RAM, dlatego produkt można wykorzystywać do wirtualizowania zasobów, konsolidowania serwerów oraz obsługiwania takich aplikacji, jak duże bazy danych OLTP, systemy CRM i ERP. Sparc Enterprise T5440 pracuje pod kontrolą firmowego systemu operacyjnego Solaris 10 i jest sprzedawana razem z oprogramowaniem Solaris Containers i Logical Domains.

Serwer kosztuje 45 tys. USD (w konfiguracji z dwoma procesorami UltraSPARC T2 Plus 1,2 GH, pamięcią RAM o pojemności 32 GB i dwoma dyskami twardymi, każdy o pojemności 146 GB). Warto zwrócić uwagę na fakt, że Sun obrał inną drogę rozwoju procesorów niż IBM. Procesor UltraSPARC T2 Plus jest taktowany zegarem 1,2 lub 1,4 GHz, podczas gdy procesor Power6 jest taktowany zegarem 5 GHz. Jednak procesor firmy Sun może realizować jednocześnie więcej wątków obliczeniowych oraz zawiera kontrolery pamięci, co również powoduje, że pracuje wydajnie.

Zobacz również:

  • LG dołącza do IBM Quantum Network

Serwer SPARC Enterprise T5440 jest zamknięty w obudowie o rozmiarach 4U i waży 40kg. Średnio zużywa 1575 watów energii. Dzięki dodatkowej, opcjonalnej zewnętrznej jednostce rozszerzającej External I/O Expansion, liczba dostępnych układów I/O pozwala na obsłużenie nawet do 28 gniazd PCI-E.

Sun poinformował ostatnio, że przychody firmy ze sprzedaży serwerów platformy Niagara wzrosły w ostatnim finansowym roku obliczeniowym (który zakończył się w połowie br.) o 84% (w porównaniu z poprzednim rokiem) i wyniosły 1,1 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200