Sun zamierza oferować wsparcie dla OpenOffice

Sun Microsystems zamierza zapewnić wsparcie techniczne dla oprogramowania OpenOffice.org, wykorzystując dużą popularność tego pakietu biurowego.

Wsparcie, które ma kosztować 20 USD za użytkownika rocznie, oferowane będzie firmom dystrybuującym OpenOffice, a nie bezpośrednio użytkownikom końcowym. Wielu dystrybutorów tego pakietu nie ma praktycznej możliwości zapewnienia wsparcia technicznego swoim klientom.

OpenOffice.org i StarOffice, komercyjny produkt Suna, są kompatybilne z Microsoft Office i podobne pod względem możliwości, obejmujących aplikacje word processing, arkusza kalkulacyjnego i prezentacji. Do tej pory Sun zapewniał wsparcie techniczne jedynie dla StarOffice.

Inne różnice pozostają bez zmian - Sun nie planuje zapewnienia gwarancji związanych z pozwami o naruszenie praw autorskich dla OpenOffice, tak jak to czyni dla StarOffice.

Pakiet OpenOffice został już pobrany 110 milionów razy i według oceny Suna dziesiątki milionów użytkowników aktywnie użytkuje to oprogramowanie. Aktualna wersja tego oprogramowania to 2.3. Wersja 2.4 ma pojawić się w marcu przyszłego roku i zawierać będzie istotnie nowe funkcje.

Sun ocenia, że przeciętny użytkownik OpenOffice.org jest dość młody i największą aktywnością w sprowadzaniu tego oprogramowania wykazują się mieszkańcy Europy i Stanów Zjednoczonych.

Programiści mogą tworzyć rozszerzenie podstawowego pakietu OpenOffice i Sun planuje również zapewnienie wsparcia przy tworzeniu takich rozszerzeń.


TOP 200