Sun wspiera Linuxa, ale nie rezygnuje z Solarisa

Na początku lutego br. Sun Microsystems poinformował: "System operacyjny Linux będzie bardziej widoczny w naszej ofercie; będziemy dystrybuować Linuxa, instalować go na naszych serwerach; w połowie roku wprowadzimy całkiem nową linię serwerów intelowskich przeznaczonych do pracy pod kontrolą tego systemu".

Na początku lutego br. Sun Microsystems poinformował: "System operacyjny Linux będzie bardziej widoczny w naszej ofercie; będziemy dystrybuować Linuxa, instalować go na naszych serwerach; w połowie roku wprowadzimy całkiem nową linię serwerów intelowskich przeznaczonych do pracy pod kontrolą tego systemu".

Niespełna miesiąc po tej konferencji prasowej została zwołana następna, na której przedstawiciele Suna zadeklarowali: "Wsparcie dla Linuxa nie oznacza, że zmianie ulegnie strategia dotycząca Solarisa!". Gest w kierunku Linuxa został bowiem odebrany przez niektórych analityków jako pretekst do wycofania się Suna z rozwoju systemu Solaris.

Punkt widzenia

Dotychczas Sun często krytykował innych producentów za to, że oferują kilka linii serwerów, przeznaczonych dla różnych systemów. Firma nigdy nie wyjaśniła przekonująco, dlaczego taka strategia jest niewłaściwa. Krytycyzm ów nie przeszkodził, by kilkanaście miesięcy temu przejąć Cobalt Networks, producenta specjalizowanych urządzeń pracujących pod kontrolą Linuxa. Wówczas przedstawiciele Suna twierdzili, że "to, jaki system operacyjny jest wykorzystywany w komputerach tego typu, nie ma najmniejszego znaczenia".

Teraz, zapowiadając produkcję serwerów linuxowych, Sun daje sygnał, że postrzega Linuxa i Solarisa jako systemy przeznaczone dla tego samego rynku. Zaangażowanie w rozwój Linuxa to kolejna szansa na stworzenie szerszego frontu zdolnego przeciwstawić się Microsoftowi promującemu .Net. Z innych wypowiedzi wynika, że firma zmieniła strategię pod wpływem klientów, którzy domagali się uniwersalnych serwerów z Linuxem. "Nie wymyśliliśmy tego siedząc przy ognisku. Klienci domagali się tego i zdecydowaliśmy się spełnić ich żądania" - zapewniają przedstawiciele Suna.

Niezbędny wzrost

Przejęcie Cobalt Networks miało umożliwić Sun Microsystems wejście na rynek tanich serwerów. I to się udało. Firma sprzedaje rocznie ok. 100 tys. urządzeń Cobalt. Teraz prawdopodobnie chce zdobyć jeszcze większy udział w tym rynku i liczy, że Linux jej w tym pomoże.

Sun od trzech kwartałów przynosi straty. Według analityków, mimo optymistycznych prognoz ogłoszonych przez firmę w styczniu br., również w tym kwartale trudno będzie osiągnąć lepsze wyniki. Jako podstawową przyczynę wskazuje się utrzymujący się stan zamrożenia budżetów IT amerykańskich korporacji. Zarząd firmy podtrzymuje swoje prognozy i mówi o powrocie do zyskowności w połowie roku.

Blade'y Suna

Sun dołączył do grona firm, które planują wejście na rynek serwerów typu blade. Na razie informacje opublikowane przez firmę są bardzo ogólne. Wiadomo że w tym roku pojawią się pierwsze modele, zbudowane zarówno z wykorzystaniem platformy Sparc/Solaris, jak i Intel/Linux. Będą one prawdopodobnie dostarczane w takiej samej obudowie. W obudowie o wysokości 3U będzie można umieścić 16 kart. Pierwsze modele będą miały na jednej karcie serwerowej jeden procesor. Karty dwuprocesorowe mają się pojawić w 2003 r.


TOP 200