Sun uwalnia kod Java na zasadach GPL

Zgodnie z zapowiedziami, Sun Microsystems zdecydował się uwolnić podstawowy kod źródłowy Java, wybierając model licencyjny GNU GPL (General Public License).

Do tej pory firma udostępniała kody źródłowe swojego oprogramowania na warunkach licencji CDDL (Common Development and Distribution Licence). Natomiast kod źródłowy Java Platform Standard Edition (Java SE) i Java Platform Micro Edition (Jva ME) udostępniany ma być na zasadach licencji GNU GPLv2.

Według oświadczeń przedstawicieli Suna, kluczowym czynnikiem wyboru GPL miała być kompatybilność. Sun ma nadzieje, że dostawcy dystrybucji GNU/Linix, takich jak Debian i Ubuntu, będą dołączać Javę do swoich systemów operacyjnych i w ten sposób dostarczać to środowisko projektowe na nowe rynki.

Zobacz również:

Na dzisiaj Sun planuje udostępnianie Java SE i Java ME na zasadach GPLv2, ale nie wyklucza innych modeli licencyjnych, jeżeli wykorzystanie Javy na zasadach tej licencji nie będzie dostatecznie szerokie. Jednocześnie firma będzie kontynuować dostarczanie komercyjnych wersji technologii Java dla tych, którzy oczekują szerszego wsparcia w tym zakresie.

Sun ma także zapewnić dualny model licencji dla Project GlassFish, który jest inicjatywą open source opartą na Java Paltform Enterprise Edition (Java EE). Od roku 2005 GlassFish jest dostępny na zasadach CDDL. W pierwszym kwartale przyszłego roku dostępny będzie również na zasadach GPLv2.

Pozostała część oprogramowania Suna, w tym system OpenSolaris, nadal będzie udostępniana na zasadach CDDL.

Java ME została udostępniona w ramach inicjatywy Project Mobile and Embedded, natomiast Java SE jako projekt OpenJDK.