Sun ujawnia szczegóły technologii Jini

Wczoraj Sun dokonał oficjalnej prezentacji Jini - zestawu technologii i usług sieciowych bazujących na Javie. Według Suna, pozwolą one wielu urządzeniom, w tym niekomputerowym, na komunikowanie się w środowisku rozproszonym.

Wczoraj Sun dokonał oficjalnej prezentacji Jini - zestawu technologii i usług sieciowych bazujących na Javie. Według Suna, pozwolą one wielu urządzeniom, w tym niekomputerowym, na komunikowanie się w środowisku rozproszonym.

W prezentacji wzięło udział kilkudziesięciu producentów, którzy zaprezentowali urządzenia wykorzystujące Jini. Pokazano m.in. cyfrową kamerę (Kodak), drukarkę pełniącą też funkcję faksu i kopiarki (Canon), sprzęt do kina domowego (Sony), urządzenia do archiwizacji danych (Quantum), telefon komórkowy (Motorola), a nawet zmywarkę (Bosch-Siemens Hausgerate).

Opracowana przez Suna technologia, oparta na kodzie Javy, wykorzystana w urządzeniach, umożliwia ich automatyczną rejestrację w usłudze Look-up, przez co są one dostępne dla użytkownika sieci. Dzięki rejestracji każde urządzenie staje się obiektem w Look-up, z którym mogą komunikować się inne urządzenia.

Zawarty w Jini mechanizm, umożliwiający urządzeniom dwustronną komunikację, Sun określił Metodą Zdalnego Wywołania (RMI ? Remote Method Invocation). RMI nie korzysta z pośrednictwa systemu operacyjnego i procesora, a także mechanizmu transportowego. Komunikacja może być realizowana w sieciach komórkowych, USB, przez porty szeregowy i równoległy oraz bezprzewodowy protokół Bluetooth.

Sun przyznaje, że Jini to dzieło nie dokończone. Należy poprawić kwestie bezpieczeństwa związane z usługami katalogowymi. Mimo że Jini wyposażono w mechanizm kontroli dostępu, jednak nie można nim zarządzać. Sun wraz z Novellem pracują również nad połączeniem usługi katalogowej Jini z Novell Directory Services.

Rozwiązanie Suna krytykuje Microsoft. Jego przedstawiciele twierdzą, że aby Jini mogła działać, niezbędne jest ponowne napisanie w Javie i Jini tysięcy aplikacji. Produkt Suna jest konkurencyjny wobec technologii Universal PnP, przedstawionej przez Microsoft na początku stycznia.

Firmy, które zechcą zastosować Jini w swoich produktach, będą musiały wykupić jedną z dwóch opcji licencji: 0,1 USD za każde urządzenie zgodne z Jini lub 250 tys. USD rocznie za dowolną liczbę urządzeń z jednej rodziny. Sun przewiduje, że sprzedaż pierwszych tego typu urządzeń rozpocznie się pod koniec br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200