Sun udostępnił nową wersję platformy Java, zoptymalizowaną dla komputerów typu desktop

W wersji 1.3 Java 2 Standard Edition firma zastosowała nową maszynę wirtualną HotSpot, która dotychczas była dostępna tylko w wersji dla serwerów.

Sun Microsystems udostępnił platformę Java 2 Standard Edition (J2SE) w wersji 1.3, która została opracowana z myślą o zwiększonej wydajności uzyskiwanej w komputerach osobistych. Według zapewnień producenta, nowa wersja w porównaniu z poprzednią działa o 40% szybciej i wykorzystuje 25% mniej pamięci.

Dotychczas elementem powodującym największą stratę w wydajności programów Java w komputerach klienckich była maszyna wirtualna Javy. W nowej wersji J2SE Sun zastosował maszynę wirtualną Java HotSpot Client Virtual Machine, która dotychczas istniała tylko w wersji dla serwerów. Dzięki nowej maszynie zauważalna jest znaczna poprawa wydajności programów Javy uruchamianych w przeglądarce internetowej.

J2SE została także wyposażona w nowe funkcje zabezpieczające, w tym podpis elektroniczny bazujący na technologii RSA, certyfikaty X.509 oraz weryfikację plików sygnowanych przez Netscape. Dodano także protokół RMI/IIOP, służący do komunikacji z systemami wykorzystującymi architekturę CORBA, oraz interfejs Java Naming and Directory Interface, umożliwiający dostęp do zaawansowanych katalogów wykorzystujących protokół LDAP.

Kod źródłowy J2SE jest dostępny bezpłatnie na stronie www.sun.com/communitysource. Obecnie oprogramowanie może pracować pod kontrolą systemów Windows 95/98, Windows NT 4.0 i Windows 2000. Testowe wersje przeznaczone dla Linuxa i Solarisa mają być udostępnione w czerwcu. Natomiast Java 2 Software Development Kit można pobrać ze strony http://java.sun.com/j2se/1.3/download-windows.html.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200