Sun udostępni kod pakietu StarOffice

Wersja open source pakietu ma się pojawić w połowie października br. Będzie bazowała na StarOffice 6, czyli kolejnej, wciąż opracowywanej wersji pakietu.

Sun Microsystems zapowiedział, że udostępni na zasadach open source kod źródłowy swojego darmowego pakietu biurowego StarOffice. Ma to pozwolić programistom na przystosowywanie tego oprogramowania do ich specyficznych potrzeb.

Przedstawiciele Suna jednocześnie potwierdzili, że StarPortal, internetowa wersja pakietu, jest ciągle testowana i nie będzie udostępniona wcześniej niż za kilka tygodni. Wcześniej firma zapowiadała jego udostępnienie w pierwszej połowie br.

Kod StarOffice będzie udostępniony na zasadach popularnego modelu licencjonowania oprogramowania typu open source - GNU General Public License. Będzie można go pobrać ze strony www.OpenOffice.org, gdzie również będą zamieszczone inne wskazówki i dokumentacja dla programistów. Przedstawiciele Suna zapowiadają, że kod zostanie udostępniony 13 października br.

Pakiet w wersji open source bazował będzie na StarOffice 6, czyli kolejnej, wciąż opracowywanej wersji pakietu. Ma ona zawierać nową architekturę z rozdzielnymi aplikacjami i serwisami w postaci oddzielnych komponentów, co ma pozwolić na łatwiejsze zarządzanie nimi.

***

Sun udostępnił pakiet StarOffice 5.2

Sun Microsystems testuje StarPortal

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200