Sun udostępni bezpłatnie jądro technologii Java 2

Sun Microsystems poinformował, że od 31 stycznia przyszłego roku nie będzie pobierał opłat za wykorzystywanie kodu źródłowego podstawowej wersji platformy Java 2 Standard Edition (J2SE).

Sun Microsystems poinformował, że od 31 stycznia przyszłego roku nie będzie pobierał opłat za wykorzystywanie kodu źródłowego podstawowej wersji platformy Java 2 Standard Edition (J2SE). Nadal jednak będą pobierane opłaty za dwie inne wersje: wprowadzoną w czerwcu br. Java 2 Platform Micro Edition oraz najnowszą Java 2 Platform Enterprise Edition, zaprezentowaną po raz pierwszy w tym tygodniu.

Sun twierdzi, że zdecydował się na ten krok, aby dać dowód, że firma chce uprościć swoją politykę związaną z wykorzystaniem tej technologii. Jednak zdaniem analityków, Sun zamierza w ten sposób jedynie zainteresować programistów innymi, płatnymi edycjami Javy.

W grudniu ub.r. firma ogłosiła specjalny model licencjonowania Sun Community Source License (SCSL) dla platformy J2SE. Znosił on opłaty za wykorzystywanie kodu, jednak przewidywał je za każdą sprzedaną aplikację wykorzystującą J2SE. Obecnie jednym warunkiem, jaki będą musieli spełnić programiści wykorzystujący bezpłatną wersję technologii, jest zachowanie zgodności z bazującymi na niej rozwiązaniami innych producentów. Licencjobiorcy, którzy wprowadzą do kodu zmiany, będą musieli potwierdzić zgodność swoich wersji z J2SE za pomocą Java Compatibility Kit (JCK) i serwisów Suna.