Sun udostępni StarPortal dla platform naręcznych

Internetowa wersja pakietu StarOffice ma być dostępna dla urządzeń zgodnych z technologią WAP.

Sun poinformował, że przygotowywany przez niego StarPortal będzie dostępny nie tylko dla "tradycyjnych" komputerów, ale również dla urządzeń zgodnych z WAP. Firma zaprezentowała już wersje dla systemu Palm OS i telefonów wyposażonych w przeglądarki WAP.

StarPortal ma być internetową wersją pakietu biurowego StarOffice - użytkownicy nie będą instalować go na swoich komputerach, lecz korzystać z niego zdalnie. Aby uzyskać dostęp do aplikacji znajdujących się na serwerze, trzeba będzie zaopatrzyć się w przeglądarkę internetową obsługującą technologię Dynamic HTML oraz Java (Netscape Communicator 4.61 lub wyższa albo Internet Explorer w wersji 4 lub wyższej). Po zalogowaniu użytkownik uzyska dostęp do tzw. interaktywnego pulpitu, zawierającego aplikacje, foldery i dokumenty. Po wskazaniu wybranej aplikacji pakietu do komputera zostanie przesłany obiekt EJB (Enterprise Java Bean), odpowiadający za wyświetlanie treści tworzonego dokumentu i komunikację z serwerem. Wynik pracy będzie można wysłać pocztą elektroniczną, faksem lub zapisać na zdalnym dysku.

Sun opracował technologię, dzięki której dostęp do StarPortalu możliwy jest za pomocą dowolnego urządzenia. Stało się to możliwe dzięki oddzieleniu aplikacji od części odpowiadającej za wyświetlanie. Sun opracowywał już specjalne szablony, umożliwiające wyświetlanie treści dokumentów na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Palm OS, a także wszelkich urządzeniach wykorzystujących technologię WAP. Dla każdego typu urządzenia Sun opracował oddzielny interfejs, uwzględniający nie tylko możliwości techniczne urządzeń, ale i specyfikę pracy z nimi.

Sun nie zamierza bezpośrednio oferować pakietu użytkownikom. Zajmą się tym jego partnerzy, w tym przede wszystkim firmy typu Application Service Provider i dostawcy Internetu.

W Stanach Zjednoczonych StarPortal ma być uruchomiony w maju br. W Polsce jego premiera spodziewana jest w 2-3 miesiące później. Sun prowadzi już rozmowy dotyczące udostępnienia StarPortalu z dużymi polskimi dostawcami Internetu - poinformowali przedstawiciele z warszawskiego oddziału firmy.

***

Sun Microsystems testuje StarPortal

Będzie polski StarOffice dla Linuxa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200