Sun udoskonala zarządzanie klastrami

Sun wprowadził ostatnio do swojego oprogramowania zarządzającego klastrami (Sun Cluster) szereg usprawnień, które zwiększają dostępność systemu i powodują, że klaster jest gotowy zawsze świadczyć swoje usługi.

Sun wprowadził ostatnio do swojego oprogramowania zarządzającego klastrami (Sun Cluster) szereg usprawnień, które zwiększają dostępność systemu i powodują, że klaster jest gotowy zawsze świadczyć swoje usługi.

Sun Cluster 3.0 pozwala administratorowi konfigurować dynamicznie serwery Sun Enterprise 10000 i dodawać, usuwać oraz zmieniać elementy, takie jak procesory lub pamięć, nie wyłączając klastra z eksploatacji. Oprogramowanie Sun Cluster 3.0 może zarządzać serwerami różnej wielkości, od serwera klasy podstawowej Netra T1 do nowych superwydajnych serwerów linii Sun Fire 15K (pełna lista - Netra[tm] T1 200, Netra 112x, Netra 140x, Netra 20 (Netra T4), Sun Enterprise[tm] 220R, Sun Enterprise 250, Sun Enterprise 420R, Sun Enterprise 450, Sun Enterprise 3500, Sun Enterprise 4500, Sun Enterprise 5500, Sun Enterprise 6500, Sun Enterprise 10000, Sun Fire[tm] 280R, Sun Fire v880, Sun Fire 3800, Sun Fire 4800/4810, Sun Fire 6800, Sun Fire 15K).

Oprogramowanie może zarządzać klastrami składającymi się z ośmiu serwerów i zawiera szereg nowych rozwiązań, dzięki którym klaster jest odporny na włamania, w tym na ataki typu "denial-of-service" (odmowa świadczenia usług). Sun Cluster 3.0 zawiera też mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo pracy szeregu aplikacji uruchamianych na serwerach Sun pracujących pod systemem operacyjnym Solaris 8, takich jak iPlanet Web Server, Apache Web Server i iPlanet Mail Server.

W skład oprogramowania wchodzi teraz narzędzie do tworzenia programów noszące nazwę SunPlex Agent Builder. Narzędzie to tworzy wstępnie skompilowane programy binarne, które można instalować bez dodatkowego kodu.

Tak jak poprzednie wersje tego oprogramowania, tak i Sun Cluster 3.0 potrafi wykrywać błędy oraz oferuje procedury (odnoszące się tak do warstwy sprzętowej, jak i oprogramowania) automatycznego przełączania zasobów (failover). W przypadku awarii serwera wchodzącego w skład klastra użytkownicy odnotują tylko niewielką zwłokę (poczekają trochę dłużej na usługę) i nie muszą ponownie nawiązywać łączności z systemem.

Oprogramowanie obsługuje wiele pamięci masowych, w tym macierze Sun StorEdge T3 i 9910-9960 oraz macierze EMC Symmetrix. Sun Cluster 3.0 współpracuje z przełącznikami Sun StorEdge Network FC Switch-8 i Switch-16 (przełączniki Fibre Channel oraz z przełącznikami firmy Brocade (Silkworm 2400 i 2800). Serwery tworzące klaster mogą komunikować się między sobą, używając dwóch rodzajów interfejsów - adaptera Ethernet 100 Mb/s lub adaptera Sun [tm] Gigabit Ethernet. Jeśli chodzi o połączenia publiczne obsługujące klastry, to mogą nimi być łącza Fast Ethernet i Gigabit Ethernet.

Oprogramowanie jest już dostępne i udostępniane dotychczasowym użytkownikom tego narzędzia bezpłatnie. Nowi użytkownicy zapłacą 1000 USD za serwer (cena zawiera obsługę techniczną produktu).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200