Sun stawia na Barcelonę

Sun Microsystems przedstawił informacje o nowym superkomputerze Constellation, który za parę miesięcy ma walczyć o czołowa pozycję na liście TOP 500 prezentującej najwydajniejsze na świecie systemy komputerowe. Jego prezentacja będzie miała miejsce w Dreźnie podczas International Supercomputing Conference.

Constellation będzie wyposażony w nowe 4-rdzeniowe procesory AMD Opteron Barcelona. Sun zdecydował się na wykorzystanie tych właśnie układów, a nie konkurencyjnych Intel Xeon 5300, bo jak mówi Andreas Bechtolsheim wiceprezes Sun, "Barcelona będzie najprawdopodobniej najwydajniejszym, nowym procesorem wprowadzonym w tym roku na rynek".

Superkomputer ma zawierać w sumie do 131 072 jednostek CPU i 100 TB pamięci RAM, a jego przewidywana wydajność to 1,08 petaflops. System jest instalowany w TACC (Texas Advanced Computer Center) na uniwersytecie w Austin. Kluczowym elementem systemu jest superprzełacznik Magnum z 3456 portami InfiniBand o sumarycznej przepustowości 110 Tb/s.

Sun ma nadzieje, że AMD już wkrótce rozpocznie dostawy układów Barcelona i superkomputer Constellation zdąży się pojawić na kolejnej listopadowej liście TOP 500.

Premiera Opteron Barcelona była zapowiadana na III kwartał br. Niektórzy analitycy wątpią, czy AMD dotrzyma tego terminu, ale przedstawiciele tej firmy wciąż podtrzymują wcześniejsze zobowiązania i nic nie mówią o ewentualnych opóźnieniach premiery.

Na czele rankingu TOP 500 jest obecnie system IBM Blue Gene/L, a IBM zamierza utrzymać prestiżową pozycję lidera przygotowując nowy, jeszcze wydajniejszy superkomputer Blue Gene/P. Według przedstawicieli firmy ma on mieć 3-krotnie wyższą moc przetwarzania sięgającą nawet 3 Pflops (petaflops - 10>15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200