Sun rozmnaża wątki

Sun Microsystems wprowadził do sprzedaży zapowiadane pod koniec ubiegłego roku serwery Sun Fire T1000 - względnie tanie modele serwerów RISC wyposażone w wielordzeniowe procesory UltraSparc T1 (Niagara) oraz nowe serwery rodziny Galaxy z procesorami AMD Opteron 156, 256 i 856, taktowane zegarami o częstotliwości 3 GHz. Sun zaprezentował także drugą generację terminali Sun Ray 2, wyposażając je w klienta Microsoft RDP.

Sun Microsystems wprowadził do sprzedaży zapowiadane pod koniec ubiegłego roku serwery Sun Fire T1000 - względnie tanie modele serwerów RISC wyposażone w wielordzeniowe procesory UltraSparc T1 (Niagara) oraz nowe serwery rodziny Galaxy z procesorami AMD Opteron 156, 256 i 856, taktowane zegarami o częstotliwości 3 GHz. Sun zaprezentował także drugą generację terminali Sun Ray 2, wyposażając je w klienta Microsoft RDP.

Najpierw T2

Sun rozpoczął sprzedaż Sun Fire T1000 - serwerów klasy podstawowej wyposażonych w 4- i 6-rdzeniowe wersje układów UltraSparc T1. Katalogowe ceny Sun Fire T1000 zaczynają się od ok. 3 tys. USD za model z T1 1 GHz (6 jednostek CPU), 2 GB RAM. Nowe serwery są przeznaczone do montażu w stelażach, mają obudowy o wysokości 1U, jedno gniazdo PCI Express, możliwość montażu jednego dysku i maksymalnie 16 GB pamięci RAM.

Przypomnijmy, że pod koniec ub.r. Sun wprowadził do oferty serwery Sun Fire T2000 z 8-rdzeniowymi układami T1. Większe możliwości starszych braci to dwukrotnie wyższa cena wyjściowa - od 7,8 tys. USD za podstawowy model o wysokości 2U z procesorem 4-rdzeniowym z zegarem 1 GHz, 8 GB RAM, dwoma dyskami SAS 73 GB, 3 gniazdami PCI Express i 2 gniazdami PCI-X.

Przedstawiciele Sun oficjalnie potwierdzili, że kolejna generacja wielordzeniowych procesorów, które będą nosić nazwę UltraSPARC T2, pojawi się w drugiej połowie 2007 r. Procesory T2 mają mieć przynajmniej dwukrotnie wyższą wydajność od T1 przy tym samym poborze mocy. Jest prawdopodobne, że układy T2 będzie można umieszczać w serwerach zawierających 2, a nawet 4 gniazda, podczas gdy T1 mogą być instalowane tylko w serwerach z jednym gniazdem. Jeśli tak rzeczywiście będzie, za pomocą układów T2 będzie można zbudować serwery umożliwiające jednoczesną obsługę do 256 wątków.

Potem Rock

Układy UltraSParc T1 i T2 są przeznaczone na rynek operatorów telekomunikacyjnych i usługodawców internetowych, na którym Sun tradycyjnie ma mocną pozycję. Firma chciałaby jednak odzyskać pozycję na rynku przedsiębiorstw i w tym celu rozwija kolejną generację procesorów "ogólnego przeznaczenia".

Procesory o kodowej nazwie Rock mają pojawić się na rynku w 2008 r. Według nieoficjalnych jeszcze informacji układy te będą zawierać cztery zintegrowane jednostki CPU, z których każda będzie wyposażona w 4 jednostki CPU obsługujące dwa wątki jednocześnie. Z punktu widzenia systemu operacyjnego układ Rock będzie układem 32-procesorowym - podobnie jak ma to miejsce w przypadku dzisiaj oferowanych układów T1.

Współczesne 8-rdzeniowe układy UltraSPARC T1 również obsługują 32 wątki, a planowane za rok T2 będą mogły prowadzić obliczenia nawet 64-wątkowe. Rock ma być jednak układem bardziej uniwersalnym niż T1 i T2. Różnica będzie polegać m.in. na możliwości skalowania SMP (prawdopodobnie do 8 układów w jednym serwerze, ale to spekulacja), w częstotliwości taktowania (tu brak jakichkolwiek danych czy przewidywań), jak również wydajności obliczeń zmiennoprzecinkowych oraz aplikacji jednowątkowych.

Układy Rock niewątpliwie będą musiały być rozwiązaniami nie mniej przełomowymi niż T1, ponieważ równolegle AMD, IBM i Intel będą inwestować we własne konstrukcje wielordzeniowe. Na początku 2007 r. Intel i AMD mają wprowadzić na rynek 4-rdzeniowe układy x86. Rock mają być układami zastępującymi w serwerach RISC obecnie stosowane procesory UltraSPARC i Fujitsu SPARC.

Wiadomo już także, że Sun przygotowuje specjalne wersje procesorów T1, które mają służyć jako koprocesory - dodatkowe układy do realizacji zadań specjalizowanych w serwerach z Rock, np. akceleracji TCP/IP i/lub szyfrowania danych. Układy T2 i Rock będą wytwarzane przy wykorzystaniu procesu 65-nanometrowego. Obecne procesory UltraSParc IV+ i T1, Texas Instruments produkuje dla Sun w technologii 90-nanometrowej.

Terminale Sun Ray 2

Równolegle z nowymi serwerami Sun Microsystems wprowadził do sprzedaży dwa nowe bezdyskowe terminale graficzne. Nowy podstawowy model terminala Sun Ray 2 może działać w miedzianych sieciach Ethernet i oferuje rozdzielczość do 1600 x 1200 pikseli. Model Sun Ray 2FS wyposażono w światłowodowy interfejs Fast Ethernet (100Base-FX) oraz kartę graficzną zdolną obsłużyć jednocześnie dwa monitory działające z rozdzielczością 1920 x 1200 pikseli. Katalogowe ceny Sun Ray 2 i 2FS to odpowiednio 249 i 499 USD.

Nowe terminale są mniejsze niż ich poprzednicy - 27 x 120 x 215 mm (Sun Ray 2) i 27 x 215 x 215 mm (Sun Ray 2FS). Są także wyjątkowo energooszczędne - w trakcie normalnej pracy urządzenia pobierają zaledwie 4 W energii. W porównaniu z 80 W pobieranymi przez przeciętny komputer stacjonarny jest to rzeczywiście spora oszczędność. W połowie 2007 r. ma się pojawić nowa wersja oprogramowania terminali Sun Ray, umożliwiająca wykorzystanie kart SIM do konfiguracji systemu przez administratora.

W ubiegłym miesiącu Intel i GSM Association zapowiedziały, że planują wspólne opracowanie specyfikacji definiującej standardy integracji kart SIM (i modemów 3G) w komputerach przenośnych. Ma to ułatwić implementację w notebookach systemów umożliwiających nawiązywanie połączeń z sieciami 3G i Wi-Fi niezależnie od kraju, w którym sprzęt jest wykorzystywany. Sun już zdecydował się na wprowadzenie tego typu rozwiązań do swoich terminali Sun Ray.

Sun poinformował także, że zakupił od Microsoftu licencję na oprogramowanie RDP (Remote Desktop Protocol) i kolejna wersja oprogramowania Sun Ray 4.0 ma umożliwiać podłączanie terminali Sun Ray do serwerów usług terminalowych Windows. Sun Ray Software 4.0 ma pojawić się na rynku w maju br. Tymczasem już teraz na terminalach i komputerach desktop Sun udostępnia przejęte wraz z firmą Tarantella oprogramowanie Secure Global Desktop. Pozwala ono na zdalny dostęp do serwerów Windows, Linux i Unix.


TOP 200