Sun przygotowuje nową linię procesorów dla serwerów "blade"

Sun wykonał jeden krok do tyłu (powrót do architektury UltraSparcIIi) i dwa kroki do przodu (dwuprocesorowy rdzeń), gdy na sympozjum Hot Chips w Palo Alto zaprezentował nową generację mikroprocesorów charakteryzujących się niskim poborem mocy.

Sun uruchomi na początku produkcję procesora (nazwa kodowa Gemini), który będzie pierwszym układem UltraSparc zawierającym dwuprocesorowy rdzeń, chociaż będzie oparty na starszej architekturze UltraSparc IIi, a nie na nowszych architekturach stosowanych w procesorach UltraSparc III lub IIIi, które są instalowane w serwerach najwyższej klasy.

Architektura procesora odzwierciedla obserwowany ostatnio trend polegający na tym, że projektanci starają się zwiększyć wydajność układów CPU nie uciekając się do takich metod jak zwiększanie liczby tranzystorów czy częstotliwości zegara. Nieraz można osiągnąć ten sam cel wprowadzając usprawnienia do architektury procesora.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Pierwszy procesor Gemini (taktowany zegarem od 1 GHz do 1,2 GHz) będzie instalowany w serwerach „blade” kolejnej generacji mających wysokość 1U i 2U. Rdzeń procesora zawiera ok. 80 milionów tranzystorów i pamięć podręczną Level 2 o pojemności 0,5 MB.

Sun zapowiada, że pierwsze serwery oparte na procesorach Gemini pojawią się w jej ofercie w 2004 roku. Ponieważ nowy układ będzie zgodny z systemową magistralą danych Jbus stosowaną w procesorach UltraSparc IIIi, Sun będzie mógł w prosty sposób modyfikować serwery oparte na tych procesorach (takie jak Sun Fire V210 czy V240), zamieniając je na procesory Gemini.

Procesor Gemini to rzeczywiście nowość biorąc pod uwagę fakt, że jak dotąd jedyną firmą stosującą tego rodzaju architekturę (dwuprocesorowy rdzeń układu) jest IBM. Ani Intel, ani AMD nie mają takich procesorów, dlatego Sun wysforował się w tej dziedzinie do przodu.

Dysponując dwuprocesorowym rdzeniem, procesor Gemini będzie potrzebował mniej czasu na transferowanie danych do i z pamięci komputera. Dostępne dzisiaj procesory potrafią marnotrawić 75 procent swojego czasu, ponieważ czekają na potrzebne im dane, które muszą być odczytane z pamięci RAM komputera i przetransportowane do bufora (pamięci podręcznej) układu CPU.

Procesor Gemini 1,2 GHz pobiera moc rzędu 32 watów. Jest to więc idealny produkt do instalowania w serwerach „blade”, a może nawet w komputerach przenośnych. Sun pracuje już nad następcą Gemini. Będzie to układ zawierający ośmioprocesorowy rdzeń (nazwa kodowa Niagara), oparty na technologii opracowanej przez przejętą przez Sun’a firmę Afara Websystems. Pierwsze procesory Niagara zaczną schodzić z taśmy w pierwszej połowie 2006 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200