Sun pracuje nad nową platformą serwerów kasetowych

Sun wprowadzi na rynek na początku 2006 r. serwery kasetowe drugiej generacji, mając nadzieję, że wygra w ten sposób rywalizację z takimi firmami jak IBM, Hewlett-Packard i Dell.

Taką informację przekazał ostatnio dziennikarzom John Fowler (jeden z szefów oddziału Network Systems Group w firmie Sun), nie ujawniając zbyt wielu szczegółów dotyczących tego tematu. Wiadomo tylko, że nowe serwery będą wyższe, dzięki czemu będzie z nich można łatwiej odprowadzać ciepło.

Sun wprowadził swój pierwszy serwer kasetowy na rynek w 2003 r. W jednym chassis można umieścić 16 jednoprocesorowych lub osiem dwuprocesorowych serwerów kasetowych. Firma spodziewała się większego popytu na te serwery. Tak się jednak nie stało.

Dlatego Sun zdecydował się opracować nową platformę dla serwerów kasetowych. Inne firmy mają takie same doświadczenia. Przykładem może być Dell, który pod koniec 2004 r. wkroczył ponownie na ten rynek, oferując nowe serwery kasetowe.

Jak podaje IDC, w trzecim kwartale 2004 r. użytkownicy kupili 75 tys. serwerów kasetowych. Pierwsze miejsce zajmuje IBM (44% rynku i 287 mln USD obrotów). IDC przewiduje, że obroty na tym rynku przekroczą w 2004 r. 1 mld USD. Według IDC obroty będą ciągle rosły i osiągną w 2008 r. poziom 9 mld USD, stanowiąc 30% wszystkich kupowanych serwerów.

Oddział Network Systems Group projektuje serwery kasetowe oparte na intelowskich procesorach Xeon (architektura x86) oraz na procesorach Opteron (ADM). Oba procesory zostały w 2004 r. zmodyfikowane, tak iż mogą obecnie obsługiwać 64 bitowe aplikacje. Sun zaadoptował na początku lutego nomenklaturę Microsoftu opisującą 64 bitowe przetwarzanie danych (x64) i będzie jej używać do opisywania swoich procesów wspierających tę technologię.

Gdy AMD opracował tę technologię, nadał jej nazwę x86-64. Jednak później AMD zmienił ją na AMD64, a po jakimś czasie Intel zaproponował kolejną nazwę - EM64T.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200