Sun kupuje projektanta procesorów

Sun wykupił w zeszłym tygodniu niewielką firmę Montalvo Systems, specjalizującą się w projektowaniu mikroprocesorów. Cena transakcji nie została jak dotąd ujawniona.

Sun jest jedną z niewielu firm, która projektuje procesory i instaluje je w swoich serwerach. Przykładem może być najnowszy, ośmiordzeniowy procesor UltraSparc T2 (znany również pod roboczą nazwą Niagara 2). Serwery zawierające procesor UltraSparc T2 mogą pracować pod kontrolą firmowego systemu operacyjnego Solaris oraz systemu Linux.

Firma Montalvo pracowała ostatnio nad energooszczędnym procesorem, który miał na rynku konkurować z procesorami produkowanymi przez AMD i Intel. Charakterystyczną cechą tego procesora są różne rdzenie. Zamiast stosować wiele identycznych rdzeni (tak jak to robi np. Intel), firma Montalvo instaluje w procesorze różne rdzenie (o różnej wydajności i wykonujące różne zadania).

Analitycy obserwujący rynek procesorów postrzegają firmę Montalvo w podobny sposób jak PA Semi (firma, którą Apple przejął w połowie kwietnia br. za 278 mln USD). Jednak inaczej niż Montalvo, firma PA Semi produkuje już procesor Jest to dwurdzeniowy układ oparty na architekturze Power (produkowany na bazie licencji kupionej od IBM).


TOP 200