Sun i serwery klasy podstawowej

Neil Knox (zastępca dyrektora działu VolumeSystems Products Sun Microsystems, odpowiedzialny za rozwój 1- do 8-procesorowych stacji roboczych i serwerów opartych na procesorach x86 i SPARC) udzielił wywiadu tygodnikowi "Network World" (NWW), w którym przedstawia strategię firmy Sun dotyczącą produkcji serwerów.

NWW: Czy Sun pracuje nad serwerami klasy podstawowej opartymi na procesorach SPARC, dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Knox: mamy już dzisiaj w swojej ofercie takie serwery. Zamierzamy je modyfikować, instalując w nich najnowsze układu CPU typu SPARC.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Sprzedajemy dość dużo serwerów tej klasy, które kosztują ok. 2000 USD. Nie jest to dla nas nic nowego. Bierzemy teraz najnowsze układy SPARC należące do rodziny IIIi i instalujemy je w naszych serwerach.

To użytkownik musi sobie zadać pytanie, jakie aplikacje będą uruchamiane w jego firmie. Przed podjęciem decyzji o tym, jaki serwer kupić, szef działu informatyki powinien się zapoznać z zaletami systemu operacyjnego Solaris - a jest to solidny i niezawodny sieciowy system operacyjny - i porównać jego możliwości z możliwościami systemu operacyjnego Linux. Gdy użytkownik podejmie już taką decyzję, może się do nas zgłosić i poprosić o wybór odpowiedniego produktu.

Dzisiaj, gdy budżety przedsiębiorstw są ograniczone, każdy myśli o obniżce kosztów. Dostawca, który za określone pieniądze zaoferuje użytkownikowi więcej i zaproponuje mu, aby zamienił eksploatowane serwery na nowsze i zamówił lepsze usługi, stanie się dla użytkownika strategicznym partnerem.

NWW: Czy można się spodziewać, że na rynku pojawią się kiedyś 4- i 8-procesorowe serwery x86 firmy Sun?

Knox: Nigdy nie mówimy nigdy, ale nie mamy w tym względzie specjalnych planów.

NWW: Wygląda na to, że nie jesteście zainteresowani takimi serwerami x86?

Knox: Jak podaje IDC, największym wzięciem będą się tu cieszyć systemy dwuprocesorowe.

NWW: czego użytkownicy oczekują od serwerów najwyższej klasy?

Knox: Przenosimy rozwiązania stosowane w naszych dużych systemach do takich serwerów jak V880 - jest to bardzo atrakcyjna oferta, szczególnie jeśli chodzi o cenę. Ci użytkownicy, którzy poszukują serwera dla przedsiębiorstwa charakteryzującego się dużą niezawodnością pracy i dostępnością, ale ich fundusze są ograniczone, powinny się zainteresować serwerem V880.

NWW: Czy przywiązujecie dużą wagę do tego, jakiego rodzaju procesory są stosowane w poszczególnych komputerach?

Knox: Zasadniczo bierzemy pod uwagę te układy scalone, które są produkowane przez naszą firmę i wybieramy procesor oferowany przez grupę SPARC lub przez jednego z naszych partnerów produkujących układy x86. Bierzemy pod uwagę konstrukcję systemu i w zależności od tego stosujemy odpowiednią technologię. Mamy serwery oparte na układach SPARC III jak również na układach SPARC IIIi. Procesory SPARC II stosujemy w naszych serwerach typu "blade" (jednostki serwerowe).

NWW: Czy Sun jest zainteresowany procesorem AMD Opteron?

Knox: Nie.

NWW: A co Pan myśli o 32/64-bitowej technologii stosowanej przy produkcji procesora Opteron?

Knox: Jesteśmy firmą zajmującą się technologią 64-bitową. Zajęliśmy się technologią x86 nie dlatego, że nie jesteśmy zadowoleni z naszej 64-bitowej architektury. Dostrzegliśmy po prostu nowe możliwości rysujące się na rynku 32-bitowych serwerów klasy podstawowej - serwerów, które można budować w oparciu o układy CPU produkowane przez AMD i Intel.

NWW: Jak serwery firmy Sun pasują do strategii N1 (pełna nazwa N1 Data Platform - systemy do kompleksowego zarządzania pamięciami masowymi)?

Knox: Są istotnym elementem tej strategii. Aby użytkownicy mogli elastycznie konfigurować takie systemy, muszą mieć do wyboru serwery różnych wielkości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200