Sun i Microsoft doszły do porozumienia w sporze o licencjonowanie Javy

Microsoft zapłaci Sunowi 20 mln USD. W zamian będzie mógł przez siedem lat sprzedawać wszystkie swoje produkty zawierające technologię Suna.

Microsoft i Sun Microsystems zawarły niespodziewaną ugodę w trwającym od ponad trzech lat sporze o licencjonowanie technologii Java.

Przypomnijmy, że firmy rozpoczęły swój spór w październiku 1997 r. Sun Microsystems oskarżył wtedy Microsoft, że ten nielegalnie stworzył niezgodną ze standardem wersję Javy, optymalizowaną do systemu operacyjnego Windows, co jego zdaniem stanowiło naruszenie umowy licencyjnej. Microsoft w odpowiedzi pozwał Suna, zarzucając mu naruszenie umowy i nieuczciwą konkurencję. W sumie firmy złożyły przeciwko sobie 10 wniosków, których zasadność kolejno weryfikował sędzia.

Zobacz również:

  • Najpopularniejszą dystrybucją Javy jest Oracle
  • Wybrano język programowania 2021 roku

Wczorajsze porozumienie zamyka zarówno sprawę wytoczoną przez Suna jaki i Microsoft. Na jego mocy umowa licencyjna Javy, zawarta przez obie firmy w 1996 roku, została anulowana. Microsoft będzie mógł jednak sprzedawać wszystkie produkty wykorzystujące technologię Suna przez siedem lat. Dotyczy to również oprogramowania będącego obecnie w wersji beta. W zamian Sun otrzyma 20 mln USD. Ponadto Microsoft zgodził się, że nie będzie wykorzystywać znaku firmowego Suna, określającego kompatybilność z Javą. Producent Windows, zgodnie z wcześniejszym nakazem sądu, nie mógł korzystać z tego znaku już od 1998 r.

***

Microsoft zyskuje przewagę w sporze o licencjonowanie technologii Java

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200