Sun - dwie ścieżki modyfikowania serwerów

Po ujawnieniu przez Sun planów dotyczących dalszego rozwoju procesorów tej firmy, użytkownicy zastanawiają się, jak zaplanować rozbudowę systemów obliczeniowych opartych na serwerach Sun Fire.

Sun stosuje obecnie w swoich serwerach dwa podstawowe układy CPU: UltraSparc IV i IV+. Jednak na horyzoncie pojawiają się dwa następne procesory tej firmy, które zastąpią układy UltraSparc. Pierwszy nosi nazwę Olympus, a drugi Rock.

Firma zamierza wprowadzić do swojej oferty latem br. serwery linii APL (Advanced Product Line). Są to systemy projektowane wspólnie z firmą Fujitsu, oparte na wspomnianych wcześniej układach Olympus. Układy Olympus (mające podobną architekturę co procesory UltraSparc) będą produkowane przez Fujitsu.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Obie firmy podpisały umowę o podjęciu prac nad platformą APL w połowie 2004 r. Serwery APL zastąpią serwery linii Sun Fire (Sun) i servery linii PrimePower (Fujitsu). Wiadomo już, że serwery platformy APL (będące kontynuacją platformy PrimePower) będą w stu procentach zgodne z procesorami SPARC.

Sun pracuje więc cały czas nad procesorem Rock, a Fujitsu nad procesorem Olympus, a użytkownicy zamierzający zwiększać wydajność swoich systemów obliczeniowych opartych na rozwiązaniach mają dylemat: decydować się jeszcze w tym roku na platformę APL czy czekać na układ Rock.

Serwery oparte na układach Rock będą mogły obsługiwać aplikacje uruchamiane w dużych centrach danych, podczas gdy serwery z procesorami Olympus nadają się do obsługiwania typowych aplikacji sieciowych.

Sun twierdzi, że decyzja zależy od dwóch czynników. Jeśli zwiększenie wydajności systemu obliczeniowego musi być natychmiastowe, należy myśleć o przejściu na platformę APL. Serwery oparte na układach Rock będą dostępne dopiero w 2008 r., a w wielu przypadkach użytkownicy nie mogą czekać tak długo.

Po drugie, użytkownicy powinni określić, czy potrzebują silnych serwerów, które obsługują typowe aplikacje webowe, czy może zależy im na jeszcze silniejszych serwerach, które będą instalowane w centrach danych, gdzie będą np. zarządzać dużymi bazami danych. W pierwszym przypadku można się decydować na platformę APL, a w drugim należało by się uzbroić w cierpliwość i poczekać na serwery zawierające procesory Rock.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200