Sun ćwiczy pamięć

Nowe macierze dyskowe Sun Microsystems mają pomóc firmie odzyskać utraconą pozycję na rynku pamięci masowych.

Nowe macierze dyskowe Sun Microsystems mają pomóc firmie odzyskać utraconą pozycję na rynku pamięci masowych.

Dział pamięci masowych Sun Microsystems, od dawna uważany za "niedoinwestowany", otrzymał właśnie nową broń do walki o odzyskanie utraconych udziałów w rynku. Pierwszą ważną nowością jest nowa macierz klasy średniej - Stor-Edge 6920. To pierwsze urządzenie, w które Sun wbudował przełączniki Fibre Channel PSX 1000 z i kopiami natychmiastowymi, opracowane przez przejętą w 2002 r. firmę Pirus Networks.

Oprócz tego Sun wprowadził do oferty odświeżoną linię macierzy półkowych 3511 z obsługą dysków SATA. Swoją premierę miały też nowe urządzenia NAS, które Sun traktował dotychczas po macoszemu. Sun zaczął także oferować systemy pamięci masowych w formie usług. Cena opiera się na pojemności i wykorzystywanych funkcjach - na razie oferta dotyczy jedynie macierzy najwyższej klasy StorEdge 9900.

Macierze w macierzy

Nowa macierz Sun Microsystems to w sumie kompaktowa sieć SAN. W głównej szafie 19" nowej macierzy mieści się zdwojony 16-portowy przełącznik PSX 1000 oraz 8 macierzy z serii 6020 - każda z nich zawiera kontroler z 1 GB pamięci buforowej oraz 14 dysków. Sąsiadujące kontrolery można klastrować. Do półki z kontrolerem 6020 można dopiąć kolejne 2 półki zawierające tylko dyski, jeśli pozwala na to przewidywane zastosowanie, np. do przechowywania kopii zapasowych. Do szafy głównej można dostawić dwie kolejne - po 12 macierzy 6020 w każdej. Łączna pojemność macierzy 6920 jest więc imponująca: 448 dysków o łącznej pojemności 65 TB. Wraz z pojemnością skaluje się także wydajność - 32 kontrolery obsłuży dowolne potrzeby.

Nowa klasa średnia

Kluczowym elementem systemu 6920 jest przełącznik PSX 1000, który zastąpił prosty wirtualizator znany z macierzy 6960. W przeciwieństwie do niego PSX 1000 potrafi nie tylko udostępniać wirtualne LUN-y, ale także wykonywać kopie natychmiastowe - do 8 dla jednego LUN-a. Umożliwia też konkatenację (złożenie) oraz tworzenie kopii lustrzanych LUN-ów - także pomiędzy kontrolerami!

"Realna wydajność przełącznika PSX 1000 to ok. 240 tys. operacji I/O na sekundę. W polskich warunkach to naprawdę dużo - tym bardziej że przy całkowitym wypełnieniu macierzy dyskami są one w stanie wygenerować «jedynie» ok. 130 tys. I/O na sekundę. Jest więc jeszcze sporo zapasu wydajności na operacje realizowane z użyciem buforów kontrolerów" - mówi Zbigniew Swoczyna, inżynier w .

Jeszcze NAS popamiętacie

Sun, twórca sieciowego systemu plików NFS, będącego dziś podstawą większości urządzeń NAS, nie traktował rynku urządzeń NAS poważnie - firma poprzestała na wstępnych próbach. Obecnie, gdy jasne jest, że NAS to nie przejściowa koncepcja, Sun powraca. Urządzenia NAS Suna to nie wyrób własny firmy, lecz konstrukcja licencjonowana od Procom Technology. Na razie wiadomo że urządzenia wykorzystują system operacyjny BSD Unix i pojawią się na rynku w sierpniu lub wrześniu br.

SATA na półce

Nowością w ofercie Suna są macierze klasy podstawowej pozwalające na wykorzystanie dysków z interfejsami SATA. Pojedyncza półka z kontrolerem 3511 może zostać rozszerzona o kolejnych 5 półek zawierających po 12 dysków SATA każda.


TOP 200