Sun buduje "zielone" centra danych

Sun zmodyfikował swoje trzy centra danych (zlokalizowane w USA, Wielkiej Brytanii i Indiach), zmniejszając znacznie ich energochłonność i emisję do atmosfery związków węgla. Firma dołącza tym samym do takich producentów serwerów jak IBM i HP, które promują w informatyce tzw. "zielone" rozwiązania.

Trzy zmodyfikowane centra danych znajdują się w Santa Clara (Kalifornia; USA), Surrey (Wielka Brytania) i Bangalore (Indie). Nowe centra zajmują obecnie powierzchnię ok. 13 tys. metrów kwadratowych, czyli dwa razy mniej niż poprzednio.

Modyfikując centra, Sun skoncentrował się na dwóch kwestiach: konsolidowania serwerów i usprawnienia działania systemu chłodzącego ośrodek obliczeniowy i zainstalowany w nim sprzęt.

Zobacz również:

Sun buduje "zielone" centra danych

W centrum znajdującym się w Santa Clara, Sun zamienił 2177 starych serwerów na 1240 nowych, wielordzeniowych serwerów SunFire T1000/T2000 i x64, wszystkie pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris. Serwery wspierają mechanizmy wirtualizacji zasobów, dzięki którym na jednym fizycznym serwerze znajduje się wiele wirtualnych serwerów. Pozwoliło to zredukować pobór mocy o 80%, zwiększając jednocześnie wydajność centrum o 456%.

Sun skonsolidował również systemy pamięci masowych, zastępując starsze systemy nowymi macierzami linii StorageTek 3000 i 6000, zawierającymi dyski twarde Fibre Channel o pojemności 144 GB. o pojemności 144 GB. W ten sposób w centrum pracuje teraz o 70% mniej macierzy, podczas gdy ich wydajność wzrosła o 244%.

Sun szacuje, że po zainstalowaniu w centrach danych nowych serwerów, systemów chłodzenia i macierzy, roczna emisja związków węgla do atmosfery zmniejszy się o ok. 4 tys. ton.


TOP 200