Sun V880 kontra platforma Wintel

Sun wzbogaca swoją linię serwerów klasy podstawowej o model V880, przeznaczony do obsługi grup roboczych, sprzedawany w konfiguracjach: 2-, 4-, 6- lub 8-procesorowej (układy UltraSparc III 750 MHz).

Sun wzbogaca swoją linię serwerów klasy podstawowej o model V880, przeznaczony do obsługi grup roboczych, sprzedawany w konfiguracjach: 2-, 4-, 6- lub 8-procesorowej (układy UltraSparc III 750 MHz). Dwuprocesorowy serwer wyposażony w 4 GB pamięci RAM i 6 dysków twardych 36 GB kosztuje poniżej 30 tys. USD, a za 8-procesorowe urządzenie (z 32 GB pamięci RAM i 12 dyskami 36 GB) trzeba zapłacić 120 tys. USD.

Sun od początku swojego istnienia konkurował z producentami serwerów wyposażonych w procesory Intela, pracujące pod systemem Windows (platforma Wintel) lub ostatnio coraz częściej pod Linux. Sun produkuje serwery oparte na 64-bitowych układach RISC, które pracują pod system Solaris. Jednak w ostatnim roku wiele firm (w tym np. Dell) wprowadza do swoich ofert serwery oparte na 64-bitowych procesorach Itanium, które wypierają z rynku produkty Suna. Jednym z powodów jest stosunkowo niska cena serwerów wyposażonych w układy Itanium (w porównaniu z unixowymi).

Zobacz również:

  • Powstał serwer klasy „edge computing” nadający się do obsługiwania aplikacji wspierających sztuczną inteligencję

Podejmując produkcję serwera V880, Sun zdaje się mówić użytkownikom: nasze serwery RISC-owe pracują równie wydajnie i nie są wcale droższe niż te oparte na 32-bitowych procesorach Intel czy 64-bitowym Itanium. Sun zapewnia, że V880 nie jest bynajmniej "podrasowanym" pecetem, ale w pełni serwerem, który może z powodzeniem obsługiwać niewielkie grupy robocze.

Jak podaje Sun, serwer V880 (superskalarna architektura SPARC 9) nadaje się do obsługi aplikacji internetowych, małych i średnich baz danych, handlu elektronicznego, aplikacji pocztowych czy typu ERP.

Użytkownik dostaje razem z serwerem podsystem dyskowy oparty na technologii Fibre Channel i możliwość dołączenia do serwera 12 dysków 36,4 GB (maks. pojemność pamięci masowej wynosi wtedy 437 GB). Istnieje też możliwość zastosowania dysków twardych 72,8 GB. Serwer jest wyposażony w 9 gniazd PCI (dwa 64-bitowe gniazda 66 MHz zasilane napięciem 3,3 V i siedem 64-bitowych gniazd 33 MHz - 5 V). Do tego dochodzą takie elementy jak interfejsy sieciowe Gigabit Ethernet i Ethernet 10/100BaseT, kontroler FC-AL, dwa porty szeregowe RS232C/RS423 (złącze DB25) oraz wewnętrzny kontroler SCSI (obsługujący napęd DVD i dwie dodatkowe stacje pamięci).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200