Sun Netscape Alliance zaprezentowała rozwiązanie dla usługodawców bezprzewodowych

iPlanet Wireless Server pozwoli operatorom usług na dostarczanie użytkownikom informacji dostosowanych do specyfikacji danego rodzaju urządzenia, np. uwzględniającej rozmiar wyświetlacza.

Sun-Netscape Alliance, reprezentujące wspólne prace programistyczne Sun Microsystems i Netscape, zaprezentowała iPlanet Wireless Server - rozwiązanie pozwalające operatorom usług telekomunikacyjnych na oferowanie bezprzewodowego dostępu do poczty elektronicznej, danych kalendarzowych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb usług katalogowych, za pośrednictwem wybranych urządzeń. Produkt ma być dostępny w marcu br.

Wireless Server, wykorzystujący format dokumentów oparty na standardzie XML, może dostarczać informacje dostosowane do specyfikacji danego urządzenia, np. uwzględniającej rozmiar ekranu. Moduł plug-in do serwera iPlanet umożliwi z kolei operatorom możliwość wysyłania komunikatów SMS do urządzeń bezprzewodowych.

Zobacz również:

  • Trwa kryzys na rynku pecetów i tabletów

Obecnie system jest dostępny w wersji beta i może być wykorzystany w urządzeniach obsługujących protokoły WAP i HDML (Handheld Device Markup Language). Wireless Server jest ponadto zgodny z protokołami transmisji w sieciach komórkowych GSM i CDMA (Code Division Multiple Access).

Wireless Server będzie aplikacją front-end dla serii serwerów iPlanet, w skład której wchodzą iPlanet Calendar Server, Messaging Server oraz Unified Messaging Server, mające pojawić się na rynku w czerwcu br. Będzie on także pełnił podobną funkcję dla produktów komunikacyjnych Sun Microsystems i Netscape, takich jak Sun Internet Mail Server czy Netscape Messaging Server.

Przedstawiciele firm zapewniają, ze w przyszłości system będzie obsługiwał także inne aplikacje. Zainteresowanie nim wyraziły już bowiem firmy świadczące usługi finansowe, które postrzegają nowe możliwości w usługach bezprzewodowych.

Działania Sun-Netscape Alliance zyskały aprobatę wielu europejskich operatorów usług bezprzewodowych, w tym ePlus, Telenor i Orange, podczas gdy poparcie operatorów ze Stanów Zjednoczonych jest zdecydowanie słabsze. Zdaniem ekspertów z Gartner Group, Amerykanie bardziej zainteresowani są komunikacją szerokopasmową niż bezprzewodową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200