Sun Microsystems Poland już oficjalnie częścią Oracle Polska

Od 1 lipca polskie oddziały Oracle i Sun to formalnie jedna firma. Integracja zespołu jeszcze trwa. Podobnie przygotowania do przeprowadzki. Zmienia się też m.in. sposób licencjonowania rozwiązań Suna.

Formalne połączenie obu firm w Stanach Zjednoczonych nastąpiło jeszcze w styczniu br. Wraz z zakupem Sun Microsystems Oracle stał się producentem sprzętu - serwerów, stacji roboczych, systemów składowania danych, procesorów.

Modele licencjonowania Oracle i Sun różnią się. Główne różnice polegają na tym, że Sun sprzedawał subskrypcje na określony okres czasu - zwykle wielokrotność roku. W modelu sprzedażowym Oracle dominują licencje bezterminowe. Klientom będzie oferowana migracja na model licencyjny Oracle.

Paweł Korzec, dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Technologii Oracle

Po zamknięciu - zapowiedzianej w kwietniu 2009 r. fuzji - do oferty Oracle dołączył również system operacyjny, nowe oprogramowanie bazodanowe i biurowe, rozwiązania z zakresu zarządzania tożsamością i infrastrukturą IT, a także narzędzia dla deweloperów i systemy wirtualizacyjne. Oracle stał się tez właścicielem platformy Java. Amerykański gigant chce jednak zachowywać neutralność technologiczną i oferować swoje rozwiązania także dla systemów oferowanych przez konkurentów.

Zobacz również:

  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych
  • 10 najgorętszych języków programowania 2022

Przedstawiciele kierownictwa Oracle wielokrotnie zapowiadali, że po zamknięciu fuzji z Sunem większość prac badawczo-rozwojowych będzie kontynuowana. Niektóre projekty mają zyskać dodatkowe wsparcie finansowe. Na pewno wiadomo, że Oracle - z niemniejszym niż Sun zaangażowaniem - zamierza angażować się w działania społeczności open source.

Co to wszystko oznacza dla klientów Oracle?

Fuzja, czyli dalszy ciąg współpracy

Wraz z przejęciem GoldenGate amerykański koncern zyskał skuteczne narzędzia umożliwiające migrację z MySQL do środowiska Oracle. Można domniemywać, że wraz z rozwojem MySQL w ofercie pojawi się możliwość migracji w drugą stronę.

Zdaniem przedstawicieli Oracle oferty obu firm pokrywały się tylko w niewielkim stopniu, zaś w wielu obszarach były wobec siebie komplementarne. W dużej mierze jest to efekt wcześniejszych relacji Sun i Oracle. Historia współpracy obu koncernów sięga ponad 30 lat wstecz. "Fuzja to w pewnym sensie kontynuacja i rozszerzenie współpracy. To nie jest tak, że nagle zaczniemy diametralnie zmieniać swoje produkty" - mówi Michał Kuratczyk, architekt systemów informatycznych w Oracle Polska. Podkreśla również, że w przeszłości była już prowadzona optymalizacja rozwiązań bazodanowych Oracle pod kątem sprzętu Sun.

Fuzji towarzyszyć będą zmiany w modelu licencjonowania oprogramowania korporacyjnego Sun Microsystems. Zmiany mają na celu dopasowanie licencji do modelu wykorzystywanego przez Oracle. "Modele licencjonowania Oracle i Sun różnią się. Główne różnice polegają na tym, że Sun sprzedawał subskrypcje na określony okres czasu - zwykle wielokrotność roku. W modelu sprzedażowym Oracle dominują licencje bezterminowe. Klientom będzie oferowana migracja na model licencyjny Oracle" - mówi Paweł Korzec, dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Technologii Oracle.

Czytaj też

Wizja Oracle sprzedaży sprzętu Suna i obecnych partnerów

Amerykański koncern będzie kontynuował drogę wyznaczoną przez rozwiązania bazodanowe linii Exadata. Choć wiele wskazuje na to, że szczegółowe plany rozwoju oferty Oracle w zakresie sprzętu dopiero się krystalizują.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200