Sun Microsystems Poland już oficjalnie częścią Oracle Polska

Inna baza dla każdego

Wizja rozwoju oferty Oracle w zakresie oprogramowania bazodanowego zakłada m.in. oferowanie odmiennych baz danych dedykowanych dla różnych segmentów rynku oraz sprzedaż produktów łączących rozwiązania aplikacyjne i sprzętowe. Potwierdzają to przedstawiciele polskiego oddziału. "Przed przejęciem Sun Microsystems Oracle miał w ofercie kilka baz danych. To nie jest tak, że mamy dwie bazy danych, z czego jedna jest niepotrzebna" - mówi Michał Kuratczyk.

Nie zapominajmy, że rozwój Javy leży w interesie wszystkich. Praktyka pokazuje, że dla wszystkich najbardziej wygodna jest standaryzacja. Otwarte pozostaje pytanie, czy będzie krok w stronę większego otwarcia rozwoju tej platformy.

Paweł Korzec, dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Technologii Oracle

Według niego oba rozwiązania bardzo rzadko konkurowały ze sobą w postępowaniach sprzedażowych. Dodaje przy tym, że wraz z przejęciem GoldenGate amerykański koncern zyskał skuteczne narzędzia umożliwiające migrację z MySQL do środowiska Oracle. Można domniemywać, że wraz z rozwojem MySQL w ofercie pojawi się możliwość migracji w drugą stronę. Mniejsza baza ma również stopniowo zyskiwać nowe mechanizmy i funkcjonalności w części wzorowane na bazie Oracle. MySQL to też szansa na umocnienie pozycji Oracle wśród firm MSP.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców

Bardziej otwarta Java, OpenOffice i Solaris

Ogłoszeniu planu połączenia Oracle i Sun towarzyszyły liczne spekulacje na temat losów języka Java. Mówiło się m.in. o ukierunkowaniu rozwoju Javy pod kątem potrzeb strategii biznesowej Oracle. Spekulowano również o zamiarze wykorzystania tej platformy w walce konkurencyjnej z SAP i IBM. Przedstawiciele kierownictwa wielokrotnie jednak uspokajali, że ogromnych zmian nie będzie. "SAP jest największym resellerem oprogramowania bazodanowego Oracle, a IBM największym integratorem bazy danych Oracle. Nie spodziewam się, aby po przejęciu Suna te relacje uległy znaczącym zmianom" - zapewniał w styczniu 2010 r. Larry Ellison, prezes zarządu Oracle.

Przedstawiciele Oracle zapewniają również, że na niemal niezmienionych zasadach kontynuowany będzie rozwój pakietu Open Office. Podobnie realizowany ma być rozwój systemu operacyjnego Solaris.

Władze koncernu zapowiadają wręcz zwiększenie nakładów na ogólny rozwój Javy. "Nie zapominajmy, że rozwój Javy leży w interesie wszystkich. Praktyka pokazuje, że dla wszystkich najbardziej wygodna jest standaryzacja. Otwarte pozostaje pytanie, czy będzie krok w stronę większego otwarcia rozwoju tej platformy" - mówi Paweł Korzec. "Nie jest tajemnicą, że prezes Oracle chciał, aby Java była bardziej otwarta za czasów Suna. Absolutnie nie ma przesłanek ku temu, aby rozwój tej technologii był bardziej zamknięty niż dotychczas" - dodaje Michał Kuratczyk.

Przedstawiciele Oracle zapewniają również, że na niemal niezmienionych zasadach kontynuowany będzie rozwój pakietu Open Office. Pierwsze efekty zaangażowania Oracle są już widoczne m.in. w postaci optymalizacji wydajności w najnowszej dostępnej wersji oprogramowania biurowego. Podobnie realizowany ma być rozwój systemu operacyjnego Solaris. Równolegle z jego komercyjną wersją rozwijać ma się system Open Solaris.

Czytaj też

Wizja Oracle sprzedaży sprzętu Suna i obecnych partnerów

Amerykański koncern będzie kontynuował drogę wyznaczoną przez rozwiązania bazodanowe linii Exadata. Choć wiele wskazuje na to, że szczegółowe plany rozwoju oferty Oracle w zakresie sprzętu dopiero się krystalizują.


TOP 200