Sukces Xiaomi

W opinii analityków chiński producent smartfonów Xiaomi ma powody do zadowolenia, gdyż odniósł w ostatnich dniach spory sukces, który można potraktować jako precedens. Chodzi o wyrok wydany przez sędziego dystryktu Columbia w USA, który unieważnia niezwykle restrykcyjne i niekorzystne dla firmy Xiaomi rozporządzenie opublikowane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Xiaomi

Rozporządzenie to zakazywało amerykańskim inwestorom oraz osobom fizycznym nawiązywania jakichkolwiek kontaktów biznesowych z firmą Xiaomi i inwestowania w nią, co automatycznie uderzało w tego liczącego się na świecie producenta smartfonów, dla którego rynek amerykański z oczywistych względów był bardzo ważny.

W styczniu tego roku firma Xiaomi została umieszczona przez DoD (Department od Defence, czyli przez agendę rządu amerykańskiego) na tzw. czarnej liście. Znalazły się na niej firmy (w tym Xiaomi), które zdaniem DoD zagrażają bezpieczeństwu narodowemu USA i z którymi w związku z tym nie wolno nawiązywać żadnych kontaktów handlowych.

Zobacz również:

  • Infoshare 2021 – biznes i technologie w jednym miejscu
  • Xiaomi jest już numerem dwa na świecie
  • Nagrody za pomoc w identyfikowaniu hakerów

Sędzia w uzasadnieniu wyroki stwierdził, że umieszczenie Xiaomi na tej liście było decyzją arbitralną i pozbawioną podstaw. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że firma Xiaomi jest powiązana w jakikolwiek sposób z przemysłem zbrojeniowym Chin czy wywiadem tego kraju. Dlatego amerykańscy inwestorzy mogą nadal inwestować w firmę Xiaomi i kupować jej akcje.

Już następnego dnia firma Xiaomi stwierdziła w specjalnym oświadczeniu, że produkowane przez nią urządzenia elektroniczne zostały zaprojektowane z myślą o normalnych konsumentach i nie zawierają żadnych elementów, które służyły by szpiegowaniu czy inwigilowaniu użytkowników.

Wyrok spowodował, że akcje firmy Xiaomi na giełdzie w Hongkongu (na której funkcjonuje od 2018 roku) wzrosły od razu skokowo aż o 8,79%, a analitycy oszacowali w tej sytuacji jej wartość rynkową na rekordową kwotę 8,2 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200