Subskrypcja oprogramowania Microsoftu

Dzięki umowie zawartej pomiędzy Europejskim Funduszem Leasingowym a Microsoftem, firmy posiadające co najmniej 10 stanowisk komputerowych będą mogly płacić za użytkowanie oprogramowania w systemie subskrypcyjnym.

Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) i Microsoft podpisały umowę typu Open Subscription License (OSL), na mocy której małe i średnie przedsiebiorstwa będą miały możliwość korzystania z oprogramowania Microsoftu przy comiesięcznym cyklu uiszczania opłat. Umowa między firmami jest konsekwencją nowych form licencjonowania ogłoszonych niedawno przez Microsoft. Mogą z niej skorzystać firmy, w których funkcję biurową spełnia minimum 10 komputerów. EFL i Microsoft niewykluczają jednak z czasem zmniejszenia podstawowej liczby stanowisk komputerowych.

W systemie licencjonowania OSL będą dostępne trzy produkty: Windows 2000 Professional, pakiet Office 2000 Professional i licencja dostępowa do serwerów Microsoftu, Back Office 2000 CAL. Umowa z klientem jest zawierana na trzy lata. Opłata abonamentowa w kwocie ok. 80 zł za jedno stanowisko komputerowe jest wnoszona przez licencjobiorcę do EFL co miesiąc. Klient nie wnosi opłaty wstępnej. Otwarta Subskrypcyjna Umowa Licencyjna umożliwia zawsze korzystanie z najnowszych wersji oprogramowania Microsoftu. Po trzech latach uczestnictwa w programie, klient może wykupić licencję na własność na czas nieokreślony. Jak zapewnia Microsoft korzyścią dla klienta przystępującego do programu OSL jest także to, że opłatę za korzystanie z niego można odliczyć od podatku. Partnerzy przewidują, że w ciągu roku w ten program na polskim rynku wejdzie co najmniej 20 tys. komputerów. Pierwsi klienci programu OSL spodziewani są już w czerwcu br. Podstawową grupę docelową programu OSL będą stanowić początkowo klienci Microsoftu i EFL.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat

Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego przedstawicielstwa Microsoft, uważa, że możliwość zakupu oprogramowania w modelu subskrypcyjnym przynosi wiele korzyści dla samych przedsiębiorstw. Nowa oferta może przyczynić się również do zmniejszenia ilości przypadków nielegalnego użytkownia produktów Microsoftu przez firmy. Według organizacji Business Software Alliance, do której należy Microsoft, 37% oprogramowania, wykorzystywanego w firmach na całym świecie, to nielegalne kopie.

Według przedstawicieli firmy, Europejski Fundusz Leasingowy jest obecnie największą firmą leasingową w Polsce. W roku 2000 spółka osiągnęła 20,5% udziału w rynku leasingu sprzętu IT. EFL jest większościowym udziałowcem spółki Getin Service Provider SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200