Subiekt 2

W ramach prowadzonej przez nasz zespół redakcyjny akcji popierania polskiego software, prezentujemy dziś kolejny program dla małej firmy - SUBIEKT 2. Jest to aplikacja stworzona przy użyciu Fox Pro i ma służyć do obsługi magazynu lub sklepu.

W ramach prowadzonej przez nasz zespół redakcyjny akcji popierania polskiego software, prezentujemy dziś kolejny program dla małej firmy - SUBIEKT 2. Jest to aplikacja stworzona przy użyciu Fox Pro i ma służyć do obsługi magazynu lub sklepu.

Instrukcja i instalacja

To duży plus tego opracowania. Porządnie wydana, napisana naprawdę po polsku, 50-stronicowa książeczka prowadzi "za rączkę" mniej doświadczonego użytkownika. Są w niej bowiem omówione nie tylko poszczególne operacje, które można wykonywać podczas korzystania z programu, ale także zbiór definicji użytych w instrukcji określeń. Dołączono również krótką ściągę z funkcjo- i klawiszologii. Podobnie przyjazne opisy zdarzają się jedynie w zachodnich podręcznikach.

Instalacja polega głównie na wydaniu polecenia A:\instaluj i odpowiadaniu na nieliczne pytania. Dotyczą one w zasadzie tylko wskazania katalogu, w którym mają być umieszczone pliki oraz opcji używania polskich liter. Do programu dołączono bowiem dwa drivery (klawiatury i ekranu) oraz program wprowadzający polskie znaki, jako download do drukarki.

Instalator pracuje, niestety, z drobnym potknięciem. Dotyczy ono zachowania się tego programu po dokonaniu modyfikacji pliku CONFIG.SYS (wpisanie FILES=50). Program wyłącza się wówczas komunikując, że należy jeszcze raz uruchomić komputer. Moim zdaniem, nie ma to większego sensu, gdyż samo kopiowanie plików mogłoby się odbywać przy każdej wartości FILES. Poza tym wszystko przebiega płynnie, a pojawiający się na ekranie napis "Czekaj cierpliwie..." jest bardzo sympatyczny.

Program

Podobnie jak instrukcja jest on przyjazny dla użytkownika. Opisy poszczególnych opcji menu są komunikatywne, a klawiszologia uproszczona do niezbędnego minimum. Pewne wątpliwości budzi siermiężna, podobnie jak w wielu innych polskich opracowaniach, szata graficzna oraz brak możliwości dostosowania wyglądu ekranu do indywidualnych upodobań.

SUBIEKT to program z charakterem. Z tego powodu wymaga w czasie pracy przestrzegania pewnego toku postępowania. Przyjmując towar, musimy np. wypełniać w ściśle określonej kolejności różne formularze. Dotyczą one, oprócz takich cech produktów jak cena, ilość itd., także informacji na temat dostawców (adres, nazwa, konto, itd.). Kolejność ta obowiązuje przy wszystkich operacjach magazynowych.

Program umożliwia ponadto gromadzenie i generowanie pełnego zestawienia czynności związanych z prowadzeniem magazynu: rachunków, faktur, cenników, wystawianych dokumentów, przyjmowanych zwrotów, obliczania stanu kasy i zaległych płatności. Autorzy pomyśleli także o dołączaniu, na życzenie użytkownika, krótkiej (34 znaki) notki do każdego sporządzanego wydruku. Może mieć to znaczenie dla osób, które nie dysponują jeszcze firmowym papierem. Ale nie tylko. W 34 znakach można zmieścić np. życzenia świąteczne dla klientów.

I chyba tyle dobrego o tej aplikacji. Teraz kolej na wady. Pierwszy, największy zarzut, dotyczy braku driverów do drukarek, co uniemożliwia drukowanie na czymkolwiek innym, niż 9-cio igłowe urządzenia emulujące Epsona. Druga wada, to zbyt krótkie, jak się okazuje, pole na wpisanie numeru konta bankowego. Numer konta IDG Poland był dla SUBIEKTA o 6 znaków za długi.

Kolejnym mankamentem jest brak podręcznego kalkulatora, który pomimo, że program automatycznie wykonuje niektóre rachunki, mógłby być przydatny.

Poza tym - podobnie jak w innych programach krajowej produkcji - w opcjach menu brak polskich znaków diakrytycznych. W efekcie widzimy w menu takie napisy: "Rozne", "Pokaz" itd. Nie ma też możliwości uzyskania innych krojów czcionek, niż zawarte w drukarce. W zasadzie dostępne są tylko condensed i elite.

Szkoda, że program jest miejscami taki nierówny. Te drobne, skądinąd, niedociągnięcia w istotny sposób psują obraz dopracowanej, pod względem merytorycznym, całości.

Autorem programu Subiekt 2 jest Jarosław Szawlis, a dystrybutorem Zakład Innowacyjno-Wdrożeniowy PRO, Wrocław, ul. Olszewskiego 40, tel/fax (071) 48 12 41.


TOP 200