SuSE Linux stawia na urządzenia bezprzewodowe

Nieujawnione źródła podają, że europejski dystrybutor Linuxa zamierza wejść na rynek urządzeń naręcznych i specjalizowanych.

SuSE Linux, czołowy europejski dystrybutor systemu Linux, zamierza w najbliższych miesiącach wejść na rynek urządzeń naręcznych i specjalizowanych (tzw. embedded) - podał serwis CNET News.com, powołując się na nieujawnione źródła zbliżone do firmy.

"Istnieje duże zainteresowanie Linuxem przy tworzeniu kolejnych generacji komputerów naręcznych, takich jak iPaq Compaqa czy inne zaawansowane urządzenia naręczne. SuSE zamierza to wykorzystać jako sposób wejścia na rynek urządzeń specjalizowanych" - twierdzi anonimowy informator w wypowiedzi dla serwisu.

Zobacz również:

  • iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?

Analitycy twierdzą, że dotąd SuSE nie udało się zdobyć znaczącej pozycji na rynku urządzeń specjalizowanych. Dodają, iż zapewne ujawniona nowa strategia firmy ma być zgodna z tendencjami rynkowymi łączenia technologii bezprzewodowych i komputerów naręcznych. W przypadku SuSE jest to o tyle uzasadnione, że jej konkurenci - w tym Caldera i Red Hat - mają już większe doświadczenia na tym polu.

News.com przytacza wypowiedź analityka International Data Corporation (IDC), który twierdzi, iż Linux, ze względu na sposób licencjonowania i dowolność zmiany kodu, jest atrakcyjnym systemem dla producentów urządzeń specjalizowanych.

Rynek urządzeń naręcznych jest zdominowany przez platformę Palm OS i Pocket PC Microsoftu. Pojawiło się na nim jednak już kilka handheldów korzystających z Linuxa, w tym Yopy Samsunga. Ponadto IBM, Compaq i Hewlett-Packard również poinformowały, że pracują nad urządzeniami działającymi pod kontrolą "odchudzonej" wersji Linuxa.

***

Microsoft przygotował wersję beta systemu Whistler do zastosowań specjalistycznych

Powstało konsorcjum promujące platformę linuxową dla specjalizowanych urządzeń

Embedix Linux będzie obsługiwał aplikacje Windows CE

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200