Stuxnet miał pięć celów?
-
- Antoni Steliński,
- 15.02.2011, godz. 09:51
Specjaliści z firmy Symantec przedstawili wyniki szczegółowych analiz osławionego robaka Stuxnet, który niedawno okrzyknięty został "najlepszym malware'm" w historii. Dowiadujemy się z nich m.in., że Stuxnet stworzony został z myślą o zaatakowaniu pięciu konkretnych celów na terenie Iranu i że robak wykonał to zadanie na długo przed tym, jak został wykryty przez specjalistów ds. bezpieczeństwa.
Alarm po fakcie
Ostatni z tych celów został zaatakowany w maju 2010 r. Warto dodać, że w czasie gdy Stuxnet infekował kolejne irańskie ośrodki nuklearne, nikt nie wykrył obecności szkodnika. Pierwszy alert dotyczący nowego, nieznanego robaka rozprzestrzeniającego się w Windows i atakującego przemysłowe systemy SCADA, pojawił się dopiero w czerwcu 2010 r. (czyli miesiąc po ostatnim ataku i rok po pierwszym).
Alarm podniosła wtedy niewielka białoruska firma, specjalizująca się w bezpieczeństwie informatycznym - VirusBlokAda. Początkowo jej odkrycia zignorowano, ale później o istnieniu takiego szkodnika poinformował również Microsoft oraz Siemens (którego systemy SCADA były atakowane przez Stuxneta).
Wtedy robakiem zainteresowali się wszyscy - prowadzone na szeroką skalę analizy jego kodu wykazał, że został on stworzony z myślą o atakowaniu irańskich ośrodków atomowych (Stuxnet miał doprowadzić do awarii wirówek do uzdatniania uranu). "Szkodnik" był wyjątkowo skuteczny i dopracowany - okazało się, że do atakowania komputerów z Windows wykorzystywał aż cztery różne luki "zero-day", a na dodatek najprawdopodobniej był testowany na jakimś realnie działającym systemie SCADA.
"Wiemy, że trzy ośrodki zostały zaatakowane raz, jeden - dwukrotnie, a kolejny aż trzy razy" - mówi Nahorney (przedstawiciel Symanteka nie zdradził, który z nich był atakowany najczęściej). Oczywiście, z czasem Stuxnet zainfekował o wiele więcej - setki tysięcy - komputerów na całym świecie. Ale jego podstawowymi celami było pięć obiektów na terenie Iranu.
Lista podejrzanych: Izrael, USA...
Do dziś nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za stworzenie i wprowadzenie do Internetu Stuxneta - głównym "podejrzanym" jest Izrael, który wielokrotnie krytykował irański program nuklearny (Izraelczycy twierdzą, że Iran potajemnie rozwija program broni atomowej). Nikt oficjalnie nie przyznał się do ataków - ale New York Times pisał niedawno, że Stuxnet był najprawdopodobniej wspólnym projektem hakerskim USA i Izraela.
Ten pogląd podzielają zresztą władze Iranu, które kilka miesięcy temu oskarżyły USA i Izrael o atak hackerski, a na dodatek oficjalnie przyznały, że Stuxnet zainfekował ok. 30 tys. komputerów w tym kraju.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Symantec.com.