Studia za miedzą

Studia na zagranicznych uczelniach to szansa na zdobycie umiejętności, które mogą pozwolić na uzyskanie dobrej pozycji w konkurencji na rynku pracy. Obecnie jest to łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać.

Kiedy wiele lat temu wyjeżdżałam na studia do Stanów Zjednoczonych, miotały mną dwie sprzeczne emocje. Przede wszystkim ekscytacja, że udało mi się wyrwać w świat, zacznę poznawać inną rzeczywistość od tej nadwiślańskiej i że czeka mnie przygoda osiągalna przez nielicznych. Drugim uczuciem był strach.

Najlepsze na świecie wydziały informatyki według US New & World Report (www.usnews.com/educa)

1. Massachusetts Institute of Technology, United States Cambridge, Massachusetts

100 punktów

2. Harvard University, United States Cambridge, Massachusetts

95,1 punktów

3. Stanford University, United States Stanford, California

92,9 punktów

4. University of California-Berkeley, United States Berkeley, California

92 punkty

5. Princeton University, United States Princeton, New Jersey

87,1 punktów

6. University of Texas--Austin, United States Austin, Texas

83,9 punktów

7. Tsinghua University, China Beijing

82,3 punktów

8. Nanyang Technological University, Singapore

82,1 punktów

9. Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong

80,3 punktów

10. Swiss Federal Institute of Technology Zurich, Switzerland Zurich

77,1 punktów

W 100 ocenianych szkołach nie znalazł się żaden wydział informatyki polskiej uczelni.

Czy sobie poradzę? Czy moja znajomość angielskiego jest wystarczająca? Czy zrozumiem wykłady? Czy porozumiem się na ćwiczeniach? Czy poradzę sobie z życiem?

Zobacz również:

  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę

Miałam huśtawkę nastrojów – podniecenie przeplatało się z przerażeniem. Zwyciężyła chęć przeżycia przygody, zmierzenia się z nowym wyzwaniem i skorzystania z szansy, jaką dawały studia za granicą. Na studia więc pojechałam. I co? Wszystko okazało się mniej przerażające od tego, co podpowiadała wyobraźnia. Z każdym zrozumianym wykładem, zaliczonym egzaminem, napisaną pracą, z każdym przeżytym dniem strach się zmniejszał. Po kilku miesiącach żyłam normalnym studenckim życiem, martwiąc się brakiem pieniędzy i czasu, a po roku, wracając z krótkich wakacji w Polsce, przepełniała mnie radość, że nareszcie będę „w domu”.

Podobny proces przechodzi każdy, kto decyduje się na studia za granicą. Różnica jest taka, że kiedyś zdarzało się to kilkudziesięciu, kilkuset Polakom rocznie, teraz ta opcja jest dostępna tysiącom polskich studentów. A od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej każdy Polak ma prawo ubiegać się o przyjęcie na dowolną uczelnię w kraju unijnym na takich samych zasadach jak wszyscy obywatele UE. Czy polska młodzież korzysta z tej możliwości? No właśnie, czy studia za granicą to możliwość w sensie szansy na coś lepszego, czy raczej dodatkowy wysiłek, który i tak prowadzi do tego samego skutku – dyplomu ukończenia wyższej uczelni?

Dyplom dyplomowi nierówny

Najlepsze w Europie wydziały informatyki według US News & World Report (www.usnews.com/educat)

1. Swiss Federal Institute of Technology Zurich, Switzerland Zurich

77,1 punktów

2. University of Cambridge, United Kingdom Cambridge

72,1 punktów

3. École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland Lausanne

69,2 punktów

4. Imperial College London, United Kingdom London

69,1 punktów

5. University of Edinburgh, United Kingdom Edinburgh, Scotland

68,5 punktów

6. University of Oxford, United Kingdom Oxford

67,6 punktów

7. University College London, United Kingdom London

67,4 punktów

8. Polytechnic University of Catalonia, Spain Barcelona

66,7 punktów

9. KU Leuven, Belgium Leuven

65,0 punktów

10. Technical University of Munich, Germany Munich

65,0 punktów

Odpowiedź, szczególnie dla kogoś, kto studiował za granicą, jest oczywista. Najlepsza polska uczelnia w rankingu szkół wyższych zajmuje miejsce pod koniec trzeciej setki. Czy warto włożyć więcej pracy w studia (w naukę języka, przystosowanie się do obcych realiów, wieczorne zatrudnienie), żeby po kilku latach powiesić na ścianie dyplom University of Oxford, Cambridge, Harvarda, Yale czy innego, podobnie prestiżowego? Oczywiście, że warto. Prestiż tych i wielu innych uniwersytetów nie wynika wyłącznie z ich wielowiekowej historii. Wynika przede wszystkim z jakości nauczania, a więc zakresu wiedzy, z jaką opuszczają uczelniane mury absolwenci, i ich przygotowania do konkurowania na rynku pracy. Prestiż takich szkół wynika z faktu, że lepiej przygotowują do dorosłego życia. I to powinno wystarczyć.

Ale są też inne powody. Każdy sam rozstrzyga, które są najważniejsze. Dla kogoś, kto woli ciepło rodzinnego domu i bezpieczeństwo znanych miejsc, słowo „przygoda” nie będzie miało smaku pokusy. Część ludzi, szczególnie młodych, jest jednak gotowa rzucić się w każdą nową sytuację i czerpać z niej pełnymi garściami: wiedzę, radość doświadczania, przyjemność poznawania miejsc i ludzi. Nie ma nic bardziej pociągającego niż możliwość spacerowania po ulicach znanych z przewodników turystycznych, picia kawy w towarzystwie tubylców, oddychania miejscowym powietrzem, doświadczania inności życia w obcym kraju.

Strony, na których można szukać informacji o studiach za granicą

http://www.internationalstudent.com/

http://www.edupass.org/

http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/

http://www.studyinaustralia.gov.au/

http://www.educationuk.org/global/

https://www.erasmusplus.org.uk/study-abroad

http://erasmusplus.org.pl/

http://www.usnews.com/education

http://www.france.fr/fr-search/fr-content/

http://www.mastersportal.eu/

http://paris.angloinfo.com/information/family/schooling-education/studying-in-paris/

http://paris.angloinfo.com/information/family/schooling-education/studying-in-paris/

http://www.essec.edu/student-life/studying-in-france.html

http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/international/europe/france/

A to jeszcze nie koniec. Życie w obcym środowisku przez kilka lat tym się różni od krótkiego turystycznego pobytu, że pozwala wejść głębiej w miejscowy świat: poznawać ludzi, ich zachowania, schematy myślenia, obyczaje, wzorce dobra i zła, źródła nakazów i zakazów, sposoby uzewnętrzniania emocji czy budowania relacji między ludźmi. Inaczej mówiąc, życie wśród obcych pozwala poznać ich kulturę i przesiąknąć nią. I co najważniejsze, jest to proces automatyczny, prawie niezależny od woli gościa, niewymagający szczególnego, dodatkowego wysiłku. Wraz z miejscowym powietrzem wchłaniamy cząsteczki miejscowej cywilizacji, kropla po kropli, dzień po dniu. A każda z tych drobinek obcej kultury wzbogaca nas, rozbudowując naszą osobowość, rozszerzając naszą wiedzę o świecie i otwierając nas na jego różnorodność. To sprawia, że stajemy się mądrzejsi. Czy można lepiej przeżywać życie? A połączyć to wszystko z szansą na zdobycie dobrego dyplomu – BEZCENNE.

Dostępne stypendia

Więcej informacji o problematyce zatrudniania nowych pracowników w działach informatycznych firm i instytucji można znaleźć w raporcie Computerworld „Praktyki i staże w IT”, który jest bezpłatnie dostępny do pobrania z serwisu www.computerworld.pl.

Bezcenne oznacza, że wartości nie da się wyrazić liczbami. Nieprawda, da się, nawet bardzo precyzyjnie. Studia na całym świecie kosztują. Im uczelnia lepsza, tym cena wyższa. I najczęściej opłata traktowana jest jako główna bariera w realizacji marzeń o studiach za granicą. Niesłusznie. Koszty wprawdzie nie są małe, ale nie są też przeszkodą, której nie można pokonać. Ceny studiów na uczelniach amerykańskich, kanadyjskich czy w Australii nie są drobnym wydatkiem nawet dla miejscowych, wymyślono więc system stypendiów dla najzdolniejszych uczniów. Polskich studentów też to obejmuje. Inne ceny obowiązują na uczelniach prywatnych, a inne (niższe) na państwowych (stanowych). Wśród tych drugich jest wiele świetnych szkół, na których warto studiować. Poza wewnątrzuczelnianymi systemami stypendiów istnieje wielka sieć instytucji prywatnych i publicznych, które zajmują się dofinansowywaniem studiów dla zdolnej młodzieży. Trzeba je znaleźć i… spróbować.

W krajach Unii Europejskiej jest inaczej. Obowiązują niższe ceny, bo uczelnie są dotowane (najczęściej) przez rządy poszczególnych państw. Zamożniejszych Polaków może już być stać na pokrywanie czesnego. System ulg i stypendiów jest jeszcze bardziej rozbudowany. Istnieją też preferencyjne pożyczki bankowe przeznaczone na pokrycie kosztów studiów, dostępne także polskim studentom. Głównym problemem pozostają koszty utrzymania się w Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii, ale nie jest to przecież problem nowy. Wiele pokoleń młodych ludzi poświęcało swój wolny czas na dodatkową pracę, jeśli nagrodą miało być zdobycie wykształcenia. Warto.

Każda nagroda wymaga wysiłku, a im znaczniejsza, tym wysiłek większy. Jednak studia na dobrej zagranicznej uczelni nie wymagają trudu tak heroicznego, jak może się wydawać. Jedną z niezaprzeczalnych zalet naszego wstąpienia do Unii jest to, że europejski system edukacyjny stał się dostępny, znalazł się w zasięgu ręki każdego polskiego ucznia czy studenta. Trzeba chcieć podjąć wysiłek. Pierwszy krok to oczywiście nauczenie się języka, ale to wiedzą już wszyscy młodzi ludzie w Polsce. Drugi to, co młodzież wie jeszcze lepiej, a młodzież od IT ma we krwi, trzeba włączyć komputer i zacząć surfować po sieci.

Strony, na których można szukać informacji o programach stypendialnych dla studentów z Polski

http://www.eduserver.de/zeigen_e.html?seite=2416

http://www.scholars4dev.com/6643/scholarships-in-germany-for-international-students/

http://www.studienkredit.de/studium-finanzieren/student-loans/

http://www.studentenwerk-berlin.de/berlin/international/timeline/vor_der_einreise_nach_deutschland/stipendien_und_finanzierung/

http://studygermany.mawista.com/funding-your-studies/

http://www.internationalstudentloan.com/eligible_schools/international/Germany/

http://www.france.fr/en/studying-france/foreign-students-grants-and-assistance-france.html

http://www.european-funding-guide.eu/articles/scholarships/grants-and-loans-france

http://www.french-property.com/guides/france/public-services/higher-education/assistance/

http://www.smeno.com/etudiants/1507_grant-to-study.html

Przydatne strony po polsku:

http://naukazagranica.pl/przydatne-strony.html

http://www.kluczdokariery.pl/wyszukiwarka-tagow/tag,1107,studia-za-granica.html

http://www.perfect.wroc.pl/

http://www.studiazagranica.pl/

http://wyjazdyaustralia.pl/nauka/

http://www.bridgeagency.pl/art/dlaczego-australia

http://europa.eu/youreurope/citizens/education/university/fees-and-financial-help/index_pl.htm

http://portalwiedzy.onet.pl/7081,tematyczne.html

http://www.uczelnie.pl/zagraniczne,studia-w-hiszpanii,5136.html

http://www.eurodesk.pl/eurostudia/studia-we-wloszech

http://www.zagraniczneuczelnie.republika.pl/

http://www.euraxess.pl/index.php/praca-i-stypendia/baza-ofert-stypendialnych?showall=1

http://www.edulandia.pl/studia/0,119153.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200