Studenci z Poznania wygrywają w Waszyngtonie

Studenci z Politechniki Poznańskiej zdobyli pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Projektowania Systemów Komputerowych w Waszyngtonie. Nagrodzono ich za projekt Systemu Ratowania Życia (Lifetch).

Studenci - Stanisław Skowronek, Krzysztof Jędrzejek, Bartosz Nyczkowski, Wojciech Jaśkowski -zdobyli także nagrodę Microsoft Multimedia Award - przyznano im ją za najlepsze, najciekawsze i najbardziej innowacyjne wykorzystanie w projekcie elementów multimedialnych. Opiekunem zwycięskiej drużyny jest dr Jan Kniat.

Studenci z Poznania wygrywają w Waszyngtonie

urządzenie ICU

Nagrodzone rozwiązanie to System Ratowania Życia (Lifetch) - umożliwia on opiekę nad turystami zwiedzającymi parki narodowe i inne odludne tereny. Jednym z jego podstawowych elementów jest urządzenie ICU (skrót można rozszyfrować na dwa sposoby: I see you - widzę ciebie lub intelligent communication unit, czyli inteligentna jednostka komunikacyjna) - czyli rodzaj handhelda, wyposażonego w moduł GPS, umożliwiający dokładne określenie pozycji podróżującego oraz akcelerometry - wykrywające nagły upadek, czy dłuższy bezruch. Zasada działania systemu zakłada, że w ICU wyposażeni będą wszyscy turyści wchodzący na dany teren - urządzenia będą zaś komunikowały się z Centrum Zarządzania, które rejestruje wszystkich turystów i ukazuje ich pozycję na mapie terenu. W razie wypadku w dane miejsce może być od razu skierowana pomoc.

W konkursie udział wzieło ponad 250 innych zespołów ze 144 uniwersytetów i 28 krajów. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Rumunii, zaś na trzeciem - z USA.

Więcej informacji o projekcie:

http://www.computer.org/CSIDCArchive/2004ProjectReport/PoznanUT.pdf

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200