Strojenie głosu przez IP

Telefonia IP czy VoIP?

Używane często zamiennie terminy "telefonia IP" oraz "VoIP" tak naprawdę oznaczają inne rozwiązania.

Voice over IP definiuje sposób przesyłania głosu w sieciach IP włącznie z jego digitalizacją i formowaniem w pakiety. Pod pojęciem VoIP kryją się więc protokoły, takie jak H.323 czy SIP. Telefonia IP wykorzystuje standardy VoIP do stworzenia systemu telefonicznego z funkcjami wyższego poziomu, np. zaawansowane kierowanie rozmów, poczta głosowa, centra kontaktowe czy call centers.

Telefonia IP wykorzystuje technologię VoIP do przesyłania głosu nie tylko w sieci rozległej, ale również w sieci lokalnej. W przypadku telefonii IP nie trzeba kupować tradycyjnej centrali PABX i budować oddzielnej infrastruktury telefonicznej wewnątrz firmy - zarówno transmisja danych, jak i głosu odbywają się przez sieć komputerową.

Rozwiązania oparte na "czystym" VoIP przesyłają dane między oddziałami firmy przez sieć WAN z wykorzystaniem transmisji IP, wewnątrz sieci zaś dalej funkcjonuje tradycyjna centralna PBX z bramami do sieci IP. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy na rozmowach międzymiastowych lub międzynarodowych, ale nie zapewnia takich możliwości, jakie oferuje telefonia IP.

Telefonia IP jest często mylona z technologią Voice over IP umożliwiającą m.in. uniknięcie opłat międzymiastowych. Tymczasem w ostatnich latach, dzięki rosnącej konkurencji pomiędzy operatorami, znaczenie tego źródła oszczędności sukcesywnie maleje. Stopniowo tanieją bowiem wszystkie proste usługi telekomunikacyjne, maleje też znaczenie tradycyjnej telefonii w strukturze przychodów operatorów. Yankee Group ocenia, że w ciągu najbliższych trzech lat u ponad 60% europejskich operatorów udział przychodów z transmisji głosu spadnie poniżej 50%. Operatorzy szukają więc nowych, zaawansowanych usług, które umożliwią im dalszy rozwój. Telefonia IP daje jedną z możliwości, pozwalając na budowę systemów telefonicznych zarządzanych zdalnie przez operatora - przekonuje Jacek Kuźmicki.

Nowe możliwości telefonów IP

Unified messaging. Większość producentów oferuje już terminale pozwalające na odczytywanie poczty e-mail i odsłuchiwanie wiadomości głosowych. Można je także zintegrować z serwerami komunikacyjnymi, takimi jak Microsoft Exchange czy IBM Lotus Notes.

Wspólna numeracja. Telepracownicy łączący się z firmową siecią przez VPN mogą mieć w domu taki sam numer telefoniczny jak w biurze.

Korzystanie z aplikacji, przeglądanie stron webowych. Niektóre telefony IP przypominają proste przeglądarki - wyposażone w duże wyświetlacze mogą pełnić funkcję terminali do obsługi firmowych aplikacji. Dzięki nim handlowiec szybko zapozna się ze stanami magazynowymi podczas rozmowy z klientem i nawet będzie mógł zajrzeć na strony internetowe. Połączenie telefonów IP z usługami katalogowymi pozwala na udostępnienie użytkownikom wygodnej książki telefonicznej z numerami firmy. Mogą też one korzystać praktycznie z dowolnych, innych aplikacji LDAP czy XML.

Funkcjonalność przed oszczędnościami

Technologia VoIP była promowana przede wszystkim jako sposób na oszczędności związane z połączeniami. Ale coraz więcej firm, które decydują się na zbudowanie infrastruktury na potrzeby głosu przez IP - głównie telefonii IP, robi to ze względu na aplikacje, jakie ona oferuje.

Na wysoki ROI (Return On Investment) z zastosowania technologii głosu przez IP można liczyć w takich obszarach, jak administracja, zarządzanie, a w mniejszym stopniu przy połączeniach na dużych odległościach.

Producenci VoIP również zmieniają akcenty. Teraz większą uwagę zwraca się nie na ograniczenie kosztów, lecz wzrost produktywności dzięki zaawansowanym aplikacjom telefonii IP. Są przy tym uruchamiane programy deweloperskie do opracowywania aplikacji dla telefonii IP. Chodzi o stworzenie z usług głosowych programowego komponentu zintegrowanego z innymi usługami komunikacyjnymi i aplikacjami biznesowymi. Jest to przeprowadzane dwutorowo. Niektórzy producenci pracują nad zintegrowaniem IP PBX z systemami biznesowymi, inni dodają jak największą funkcjonalność do telefonów IP i tak naprawdę przeistaczają je w terminale z obsługą języka Java i XML.


TOP 200