Strategie zatrudnienia: Capgemini Polska

W przypadku kandydata, która ma już za sobą kilka etapów kariery i duże doświadczenie zawodowe zdecydowanie większe znaczenie ma uporządkowane CV. Kandydaci, którzy decydują się na wysłanie aplikacji muszą zdawać sobie sprawę, że dobrze napisane CV jest produktem, który powinien się dobrze sprzedać. Zatem, jeżeli je piszesz, pamiętaj, że musi zawierać fakty połączone z prezentacją kompetencji, umiejętności i zalet.

Na co najbardziej zwraca się uwagę przy rozmowach z przyszłym pracownikiem?

Może to zabrzmi dziwnie - ale w zasadzie na wszystko! Poza potwierdzeniem umiejętności i kompetencji - w tym językowych - zwracamy uwagę na to, jakie kandydat ma oczekiwania, czy zadaje pytania i co chce wiedzieć, czy planuje z nami "związać się" na dłużej, jaki ma styl wypowiedzi i wreszcie, czy jest przekonany, że Capgemini jest dla niego odpowiednim miejscem i dlaczego. Poza tym ważna jest "chemia". Jeżeli wiemy, do jakiego zespołu ma trafić kandydat, musimy być pewni, że "odnajdzie się" w tym zespole. Nie bez znaczenia są inne detale: jak kandydat jest ubrany, jak się przywitał, jak siedzi, czyli elementy kultury osobistej.

Jakie oczekiwania mają dziś kandydaci?

Coraz większe! Są bardzo zdecydowani, i dotyczy to w zasadzie coraz częściej tych, którzy stoją u progu kariery zawodowej. Ale takie podejście jest jak najbardziej "in plus". Kandydaci oczekują ściśle określonych zadań i planu rozwoju, możliwości dokształcania, i to zarówno w obszarach kompetencji technicznych, jak i tzw. miękkich umiejętności. Oczekują też, aby pracodawca albo pokrywał koszty takich szkoleń, albo co najmniej partycypował w nich. Często to kandydaci pytają w trakcie rozmów o poziom wynagrodzenia, jaki jest proponowany za konkretną pracę. Oczekują również elastyczności od pracodawcy. Tu w zasadzie najpopularniejszym pytaniem jest: "Czy zezwalacie Państwo na zdalną pracę z domu, jeżeli moja obecność u klienta nie jest konieczna?" Takie rozwiązanie jest możliwe w uzasadnionych przypadkach i po uzgodnieniu z szefem projektu. W przypadku studentów, którzy chcą odbyć staże albo chcą podjąć pierwszą pracę w zasadzie większość oczekuje precyzyjnego zakresu obowiązków i pracy w niepełnym wymiarze albo w ściśle określone dni tygodnia.

Na czym polega ocena okresowa i Personal Development Plan?

Planowanie ścieżki kariery jest jednym z procesów, które w tej chwili stają się już standardem w zarządzaniu zasobami ludzkimi. W naszej firmie ten proces jest powiązany z modelem kompetencji oraz z procesem oceny pracy. Proces oceny pracowników to także źródło wiedzy o oczekiwaniach pracowników w stosunku do nas i podstawa do sprawdzenia, w jakim stopniu je spełniamy. Podczas rozmowy oceniającej pracownik ustala z szefem możliwości rozwoju i plan kariery, np. uzgadniają, czy pracownik chce rozwijać się na poziomie eksperckim, czy interesuje go raczej ścieżka menedżerska. Ważne są informacje, jakie uzyskaliśmy na wejściu pracownika do firmy, już w procesie rekrutacji. W trakcie zatrudnienia możemy dookreślić i ocenić, jak przebiega rozwój pracownika i jakie są jego predyspozycje. Pod tym kątem opracowujemy plan szkoleń i rozwoju - Personal Development Plan. Ważne jest zbadanie oczekiwań pracowników, precyzyjna analiza kompetencji, a także elastyczność organizacji. Dzięki temu możemy optymalnie budować zespoły projektowe. Nie ma nic gorszego, jak niedopasowanie kompetencji i oczekiwań do zadań, jakie poszczególni członkowie zespołu mają do wykonania!


TOP 200