Strategia restrukturyzacji zarządzania

Instrumenty transferu doświadczeń stosowane w Polskim Centrum Produktywności (PCP)

Benchmarking. Systematyczne porównanie własnych praktyk z praktykami przedsiębiorstw "najlepszych w swojej klasie". Główne odmiany to benchmarking funkcjonalny, strategiczny i procesowy. W istocie metoda służy do szybkiego określenia priorytetowych obszarów, w których następnie dokonuje się ulepszeń i usprawnień.

Misje studyjne. Wizyty w najlepszych przedsiębiorstwach zagranicznych i krajowych. Zadaniem uczestników jest zebranie spostrzeżeń i informacji na wcześniej wybrane tematy. Podczas misji odbywają się także seminaria z udziałem ekspertów z odwiedzanych krajów oraz spotkania z doradcą prowadzącym projekt. Są trzy rodzaje misji: ogólne (nt. produktywności), branżowe i specjalistyczne (nt. wybranych zagadnień i obszarów zarządzania).

Szkolenia oparte na badaniach i warsztaty. Przedmiotem badań naukowych prowadzonych przez doradców zarządzania są praktyki (produkcyjne, inżynierskie, zarządzania, układania stosunków społecznych itd.) i systemy stosowane w przedsiębiorstwach, rzadziej opinie menedżerów. Treść szkoleń oparta jest na uogólnionych wynikach tych badań oraz na sprawozdaniach z projektów konsultacyjnych. Doradcy, zwłaszcza z organizacji pozarządowych, wymieniają materiały między sobą.

Seminaria menedżerskie. Wykładowcy - menedżerowie przedstawiają własne osiągnięcia i sposoby działania. PCP wykorzystuje tę formę w szkoleniu promotorów produktywności wyższego stopnia oraz tzw. ekspertów wewnętrznych (doradców przemysłowych).

Konsultacje zbiorowe. Prowadzone przez doświadczonego doradcę pełniącego rolę animatora dyskusji. Uczestnicy przedstawiają swoje problemy, inni uczestnicy "podpowiadają" rozwiązania na podstawie własnych doświadczeń. Doradcy PCP prowadzili konsultacje zbiorowe za granicą, w Polsce nie są one popularne.

Projekty konsultacyjne. Dotyczą usprawniania zarządzania, wykonywane są w pełnym cyklu (rozeznanie, wypracowanie podejścia, badanie i analiza, rekomendacje, czasem nadzór nad wdrożeniem). PCP prowadzi projekty konsultacyjne z zakresu zarządzania ogólnego (general management), w razie potrzeby także organizuje i nadzoruje projekty eksperckie. Przy okazji tych projektów szkoli ekspertów i doradców wewnętrznych, którzy mogą być m.in. konsultantami stowarzyszonymi PCP.

Publikacje. Adresowane do menedżerów, czasem specjalistów i działaczy społecznych.

Praktyki i staże. Przeznaczone dla menedżerów, specjalistów i studentów. Obecnie w Polsce nie ma tradycji praktyk menedżerskich, z wyjątkiem firm zagranicznych. PCP organizuje praktyki dla studentów polskich i zagranicznych.


TOP 200