Storage dla małych i średnich przedsiębiorstw

Wymagania stawiane przed systemem pamięci masowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa są zróżnicowane w zależności od ich wielkości oraz rodzaju prowadzonej działalności. Więkoszości z nich mogą jednak sprostać dedykowane rozwiązania dysków sieciowych NAS lub odpowiednio do tego przystosowane zwykłe serwery uzupełnione o dodatkowe narzędzia do backupu. Alternatywą mogą okazać się także usługi udostępniane w chmurze.

Podstawowym sposobem przechowywania danych i udostępniania danych pomiędzy pracownikami jest ich umieszczenie na dysku sieciowym. Dysk sieciowy może być udostępniany np. przez serwer Windows, Linux czy też OS X albo przez dedykowane rozwiązanie NAS.

W przypadku tradycyjnego serwera z systemem operacyjnym można skorzystać dodatkowo z jego zasobów do obsługi aplikacji udostępnianiej klientom w sieci (np. system księgowy, kadrowy itp.) albo jako serwer wydruku. Można także dowolnie wybrać oprogramowanie i zainstalować jedną ze specjalistycznych dystrybucji - np. FreeNAS czy Openfiler, pozwoli to nam zaoszczędzić na kosztach i ograniczeniach związanych licencjonowaniem systemu.

Zobacz również:

Dedykowana pamięć NAS to kompletne rozwiązanie, niewymagające instalacji oprogramowania, wyposażone w interfejs sieciowy do zarządzania funkcjonalnościami. Najczęściej oprogramowanie urządzenia bazuje na Linuksie lub systemie FreeBSD. Konfiguracja sprzętowa, system chłodzenia i zasilana są dostosowane do ciągłej pracy przy znacznie niższym niż w przypadku serwera poborze energii.

Storage dla małych i średnich przedsiębiorstw

Panel zarządzania NAS – FreeNAS

System NAS oferuje funkcje przechowywania danych, współdzielenia plików sieci, mechanizmy ich archiwizacji i zabezpieczania przed utratą danych w wyniku awarii. Warto przy wyborze konkretnego rozwiązania ustalić takie jego parametry, jak maksymalna liczba i pojemność dysków, możliwe konfiguracje RAID, a także listę obsługiwanych systemów plików. Ten ostatni element ma szczególne znaczenie w sieciach heterogenicznych, w których stosowane są systemy operacyjne różnych producentów. Najczęściej spotykane systemy plików to: CIFS/SMB/Rally (Microsoft), NFS (Linux/UNIX) i AFP/Bonjour (Apple).

Dodatkowo bardziej zaawansowane urządzenia oferują także serwery: FTP, TFTP, HTTP, HTTPS, WebDAV oraz Windows DFS, dzięki czemu po odpowiedniej konfiguracji możemy udostępniać pliki użytkownikom poza siecią lokalną.

Niezawodność

Bez względu na to, na jakie urządzenie NAS padnie twój wybór, należy skupić uwagę na niezawodności systemu. Utrata danych i przestoje mogą doprowadzić do zmniejszenia przychodów, a nawet zagrozić ciągłości biznesowej. Aby zapewnić maksymalny czas bezawaryjnej pracy, systemy NAS powinny być wyposażone w technologie oraz funkcje, które pomagają w ochronie danych przed błędami fizycznymi i logicznymi.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest cała paleta ustawień RAID dostępnych w niezależnych pulach dyskowych na jednym urządzeniu. Pozwala to na optymalne i bezpieczne wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Niezwykle ważne jest także zwrócenie uwagi na jakość dysków zastosowanych w urządzeniu - ich parametry (m.in. czas MTBF) oraz odporność na niekorzystne warunki pracy. Jest to szczególnie ważne latem w urządzeniach desktopowych, które najczęściej pracują nie w serwerowni, lecz w niekoniecznie dobrze chłodzonym pomieszczeniu biurowym.

Bardzo ważnym parametrem związanym z ciągłością dostępu do danych jest także liczba kart sieciowych, które oprócz agregacji mogą również pracować w trybie fail-over, zapewniając stały dostęp do danych, również w przypadku problemów z jedną z nich. Dwie karty sieciowe są już praktycznie standardem, ale warto zwrócić uwagę na rozwiązania oferujące cztery karty sieciowe, które zapewniają zdecydowanie większą swobodę i bezpieczeństwo.


TOP 200