Storage dla małych i średnich przedsiębiorstw

Continuous Data Protection

To technologia o rosnącej popularności. Można ją porównać do replikacji z przyciskiem Undo. Za każdym razem, gdy blok danych zmienia się w systemie, jest on transferowany do systemu CDP. W odróżnieniu od replikacji tego typu rozwiązania zachowuje zmiany w logu i dlatego można cofnąć zmiany nawet w bardzo ziarnisty sposób i przywrócić system do dowolnego momentu w historii. Zbliżone do CDP systemy pracują opierając się na mechaniźmie snapshot, uruchamianym w określonych przedziałach czasowych. W takim systemie można przywracać dane z dokładnością do tych wskazanych okresów. Systemy CDP znajdziemy w ofercie większości wiodących producentów. Możemy także zbudować je sami za pomocą narzędzi open source i dobrze dobranych komponentów serwerowych.

Opieka techniczna

Bardzo ważny czynnik składający się na efektywne kosztowo i sprawne rozwiązanie dla każdej firmy leży poza samym urządzeniem. To całościowa opieka techniczna producenta urządzenia. Żadna firma, również z segmentu MŚP, nie może sobie pozwolić na długotrwałe przestoje, lub równie długie procedury związane z naprawą bądź wymianą urządzenia. Badania European Disaster Recovery wskazują, że takie przestoje w aż 43% powodują spadek produktywności całej firmy, a w aż 29% znaczący spadek przychodów.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Dell Technologies Forum 2023

Planując zakup komercyjnego systemu NAS warto więc zwrócić uwagę, czy producent oferuje jednolitą gwarancję na całe rozwiązanie: urządzenie, dyski i oprogramowanie. Dodatkowo należy się upewnić, czy pomoc techniczna dotycząca awarii któregokolwiek z tych elementów jest osiągalna w jednym miejscu - jeśli to niezbędne, także w języku polskim. Także czas wymiany lub naprawy urządzenia powinien być nie tylko maksymalnie krótki, ale również możliwie najprostszy. Pomiędzy producentem i klientem nie powinno występować w tym zakresie zbyt wielu pośredników.

Robert Grzyb

National Key Account Manager Lenovo, Iomega NAS Division

Decydując się na określone rozwiązanie NAS warto zwrócić uwagę na rzeczywiste bezpieczeństwo naszych danych. Kluczowe jest zabezpieczenie krytycznych danych przed rosnącą lawinowo liczbą złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia podłączone do sieci, w tym serwery NAS. To ważne, bo może się okazać, że nasze wszystkie wysiłki zmierzające do zabezpieczenia krytycznych danych będą zniweczone poprzez to jedno niedopatrzenie.

LenovoEMC jako jeden w pierwszych producentów w swojej klasie zwróciło tak wielką uwagę na to zagadnienie. Dlatego też wybrane urządzenia NAS LenovoEMC oferują zainstalowany natywnie (w systemie operacyjnym LifeLine) McAfee VirusScan Enterprise gwarantujący bardzo wysoki poziom ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Rozwiązanie to umożliwia nawet codzienną aktualizację bazy zagrożeń, skanowanie archiwów (przez które często przenika złośliwe oprogramowanie), a także skanowanie z użyciem algorytmów heurystycznych, czyli bazujących na wzorcach zachowań, w celu identyfikacji i blokowania nowych wersji szkodliwego oprogramowania bez konieczności pobierania sygnatur. Możemy skanować dane online lub w zaplanowanym harmonogramie. Warto podkreślić, że McAfee VirusScan Enterprise dla Linux zostało zaprojektowane, by sprostać potrzebom nowoczesnej infrastuktury, jak np. heterogenicznym środowiskom. Ochrona przeciw złośliwemu oprogramowaniu McAfee VirusScan Enterprise dla Linux jest skuteczna przeciwko różnym typom złośliwego oprogramowania systemu Windows, które poprzez macierze sieciowe próbują przeniknąć do komputerów z systemem Windows. Oprogramowanie jest dostępne z urządzeniami px2-300d oraz px12-400/450r i nie wymaga dodatkowych opłat lub przedłużania licencji.


TOP 200