Storage dla małych i średnich przedsiębiorstw

Chmura dla większej mobilności

Interesującym trendem w rozwiązaniach NAS dla małych i średnich przedsiębiorstw są mechanizmy umożliwiające współdzielenie pamięci masowej, udziałów i plików przez sieć internet. Przekładem takiego rozwiązania jest Iomega Personal Cloud pozwalająca na łatwą synchronizację katalogów pomiędzy dwoma urządzeniami Iomega. Replikacja danych może się odbywać nie tylko na inne urządzenia NAS Iomega, ale również na stacje robocze pracujące pod systemem Windows, OS X czy Linux. Obsługiwane są także telefony i tablety z Androidem oraz iPhone i iPad.

Możliwe jest również zaszyfrowanie transferu danych (64- lub 128-bitowy algorytm AES), jeśli jest taka konieczność ze względu na poufność przekazywanych danych. Wpływa to jednak dość poważnie na obniżenie wydajności rozwiązania. Dostęp do Personal Cloud można uzyskać po otrzymaniu specjalnego e-mailowego zaproszenia z loginem i hasłem do "chmury". Na komputerze klienckim należy zainstalować także specjalne oprogramowanie, które podłączy odpowiednie udziały z NAS, które zostały udostępnione jako kolejne napędy.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Maksymalna liczba urządzeń lub komputerów spiętych w Personal Cloud nie powinna przekraczać 12 ze względu na wydajność rozwiązania, maksymalna dopuszczalna liczba to 250. Szybkość połączenia z siecią każdego z tych urządzeń powinna wynosić przynajmniej 6 Mb/s dla downloadu i 0,5 Mb/s dla uploadu. Jedno urządzenie może w danej chwili być uczestnikiem tylko jednego Personal Cloud, ale możliwe jest przełączanie między nimi.

Deduplikacja i kompresja

Warto rozejrzeć się za systemem i urządzeniem, które oferuje możliwość usuwania powtórzeń (duplikatów). Deduplikacja pomaga zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni dyskowej poprzez eliminację nadmiarowych kopii tych samych danych, a w rezultacie znacznie obniża koszty pamięci masowej. Zasada działania jest prosta - gdy w momencie próby zapisu bloku danych system wykryje, że na woluminie znajduje się już identyczny blok, tworzy tylko wskaźnik do istniejącego pomijając nowe dane. W przypadku zastosowań związanych z kopiami zapasowymi można zaoszczędzić dzięki deduplikacji do 90% miejsca, w środowiskach wirtualnych do 70%, a w przypadku typowych plików biurowych - do 40%.

Ograniczenie kosztów związane z deduplikacją danych wpływa na wiele aspektów działalności centrum danych. Jeśli firma efektywniej przechowuje dane w systemach pamięciowych, rośnie zwrot z inwestycji w pamięć masową. Ponadto jeśli firma lepiej wykorzystuje zasoby i potrzebuje mniej urządzeń do przechowywania danych, może ograniczyć zajmowaną przez nie powierzchnię, a także wymagania w zakresie zasilania i chłodzenia.

Rozwiązania deduplikacyjne znaleźć można m.in. w systemach Infotrend EonNas, które wyposażone są w ZFS (Zetabyte File System) w nowej wersji. FreeNAS domyślnie nie obsługuje deduplikacji ze względu na zaimplementowaną w nim dużo starszą wersję ZFS (15), można jednak eksperymentować ze specjalnym patchem, który wprowadza obsługę tej funkcjonalności.

Storage dla małych i średnich przedsiębiorstw

Konfiguracja usługi Private Cloud w Iomega StorCenter px6-300d


TOP 200