Storage Spaces - zarządzanie pamięcią masową w Windows 8

Łączenie w jedną całość setek dysków twardych, automatyczny backup danych, wspieranie thin provisioningu to tylko niektóre funkcje mechanizmu Storage Spaces, wbudowanego w najnowszy system operacyjny Microsoftu - Windows 8.

Według Rajeeva Nagara, szefa grupy programistów zajmujących się problematyką pamięci masowych i systemu plików w Windows 8 oraz autora bloga Microsoft Building Windows 8, mechanizm Storage Spaces to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i korporacyjnych centrach danych.

Skorzystanie z tej nowej funkcjonalności wiąże się z wyznaczeniem dwóch parametrów: dostępnej puli dysków (pools) i wydzielonej przestrzeni (spaces). Parametr pools określa liczbę fizycznych dysków, które są następnie łączone w jedną całość, a spaces dzieli dostępną pojemność pamięci masowej na przestrzenie wykorzystywane do przechowywania zdefiniowanego typu danych (dyski logiczne).

Dyski twarde wyznaczające całkowitą pojemność stworzonej pamięci masowej traktowane są jako jeden, wirtualny dysk, na którym można dokonywać typowych czynności takich, jak tworzenie partycji czy formatowanie. Dzięki temu, wydzielone przestrzenie danych (spaces) mogą być rozmieszczone na wielu dyskach fizycznych - ich pojemność czy sposób podłączenia do komputera (np. poprzez USB, SATA, SAS) nie ma przy tym znaczenia.

Jedną z bardziej interesujących funkcji Storage Spaces jest wykorzystywanie technologii thin provisioningu. Polega ona na dynamicznym alokowaniu przestrzeni dyskowej, określonej wstępnie przez parametr spaces. Miejsce, które było zajmowane przez niepotrzebne już lub skasowane dane, jest natychmiast zwalniane i dostępne do zapisania kolejnych porcji informacji. W ten sposób efektywna przestrzeń dyskowa może być większa niż wynikałoby to z jej fizycznego rozmiaru. Według Rajeeva Nagara różnice mogą być istotne (np. 10 TB przestrzeni przy 4 TB całkowitej pamięci masowej).

Storage Spaces ma także wbudowane funkcje tożsame ze redundancją danych. Jedną z nich jest kopia lustrzana dysku (RAID 1). Jednak zwiększone bezpieczeństwo oznacza w tym przypadku trzymanie dwóch pełnych kopii danych (wymagane co najmniej dwa dyski fizyczne), co ogranicza możliwą do wykorzystania pojemność. Alternatywą jest skorzystanie z funkcji parzystości, która oszczędniej gospodaruje zasobami pamięci masowych i sprawdza się doskonale w środowisku, gdzie przechowywane są pliki o znacznych rozmiarach (multimedia, audio-wideo itp.).

Możliwości Storage Spaces są w niektórych obszarach bardzo podobne do tych oferowanych przez znany Windows Home Server Drive Extender. Jak podkreśla Nagar, nowe rozwiązanie nie jest jednak prostym zastąpieniem starszej technologii i nie jest z nią kompatybilne. Użytkownicy, którzy będą chcieli skorzystać ze Storage Spaces będą musieli stworzyć nowe przestrzenie dyskowe (spaces) i określić dyski wchodzące w skład całościowej pamięci masowej (pools).

Nagar twierdzi, że nie ma ograniczeń w liczbie dysków twardych mogących tworzyć sumaryczną pojemność pamięci masowej Storage Spaces, wynikających wprost z samej architektury mechanizmu. Testy przeprowadzone przez specjalistów Microsoftu dowiodły, że nawet kilkaset dysków nie stanowi problemu dla nowej funkcjonalności Windows 8.

Publiczna wersja beta najnowszego systemu operacyjnego koncernu z Redmond ma pojawić się w lutym br. Wówczas będzie można zapoznać się z praktycznymi możliwościami Storage Spaces. W dostępnym obecnie, wstępnym wydaniu Windows 8 (developer preview) skorzystanie z nowej funkcjonalności jest możliwe wyłącznie poprzez interpreter poleceń PowerShell. Oficjalna premiera systemu Windows 8 spodziewana jest w przyszłym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200