StorEdge 4.0 obsłuży szybsze i większe sieci SAN

Sun wprowadził do swojej oferty w połowie czerwca uaktualnioną wersję pakietu dla sieci SAN (oprogramowanie i sprzęt) - StorEdge SAN 4.0, który potrafi teraz obsługiwać większe i szybsze sieci pamięci masowych.

Sun wprowadził do swojej oferty w połowie czerwca uaktualnioną wersję pakietu dla sieci SAN (oprogramowanie i sprzęt) - StorEdge SAN 4.0, który potrafi teraz obsługiwać większe i szybsze sieci pamięci masowych.

Starsza wersja obsługiwała sieci SAN składające się z nie więcej niż dwóch przełączników Fibre Channel 1 Gb/s, podczas gdy StorEdge SAN 4.0 może obsługiwać do 64 przełączników 2 Gb/s, każdy wyposażony w 64 porty. Sun (który odsprzedaje adaptery i przełączniki firmy Qlogic oraz adaptery firmy Emulex, dołączając je do pakietów linii StoreEdge SAN) dodał do swojego arsenału 16- i 64-portowe przełączniki (produkowane przez firmy Brocade i McData).

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Sun zwiększył też atrakcyjność swojej oferty StoreEdge, poszerzając ją o nowy istotny element. Producent wspiera teraz nie tylko swój system operacyjny Solaris, ale też inne systemy. Oprogramowanie StorEdge współpracuje z takimi systemami jak HP-UX, AIX i Windows NT/2000. Jednym ze zmodyfikowanych elementów pakietu StorEdge 4.0 jest narzędzie Traffic Manager, dzięki któremu żądania zapisu/czytania danych mogą być dystrybuowane i kierowane do wielu połączeń sieciowych i serwerów, równoważąc w ten sposób obciążenie poszczególnych części sieci.

Warto też wspomnieć o nowej wersji narzędzia Diagnostic Expert, które potrafi monitorować w czasie rzeczywistym zasoby pamięci masowych. Dysponuje ono modułami, które testują sieć i informują administratora o zaistniałych problemach, a jeśli jest to tylko możliwe, zalecają działania usuwające te problemy. Narzędzie Resource Manage Suite 6.0 też oferuje nowe opcje – administrator może śledzić trendy dotyczące ruchu pakietów w sieci SAN i podejmować zawczasu działania zwiększające wydajność całego środowiska sieciowego.

Analitycy podkreślają, że dzięki modyfikacjom wprowadzonym do pakietu StorEdge, Sun umocni swoją pozycję na rynku produktów SAN. Jak podaje Yankee Group, obroty na rynku urządzeń pamięci masowych dołączanych do sieci SAN wyniosły w zeszłym roku 7 mld USD i Sun ma 11 proc. tego rynku, ustępując miejsca takim firmom jak: EMC, Compaq i IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200