StorCenter ix4- NAS dla małej i średniej firmy

Jeżeli potrzebujemy serwera plików, na którym nie zamierzamy instalować dodatkowych aplikacji, warto pomyśleć o gotowej do użycia sieciowej pamięci dyskowej. Będzie ona ciekawą alternatywą, szczególnie dla potrzebujących urządzenia prostego w obsłudze i konfiguracji. Jednym z urządzeń NAS przeznaczonych dla małych i średnich firm, z którego możliwościami mogliśmy się ostatnio zapoznać, jest czterodyskowy StorCenter ix4-200d firmy Iomega, należącej do EMC.

Konfiguracja i dostępne funkcje

Urządzenie wyposażono w dość cichy wentylator, dlatego jego praca raczej nie powinna przeszkadzać, nawet jeśli postawimy go pod naszym biurkiem. Po włączeniu NAS i podłączeniu kabla sieciowego do dowolnego z dwóch gniazd sieciowych, pozostaje odczytanie z wyświetlacza adresu IP. Karty sieciowe mogą pracować niezależnie bądź razem (w trybie failover lub równoważenia obciążenia). Do zarządzania wystarczy przeglądarka internetowa, zaś domyślna konfiguracja pozwala zarówno na zarządzanie, jak i dostęp do zasobów urządzenia bez podawania hasła. Dostępne oprogramowanie, oprócz możliwości konfiguracji kopii zapasowych na urządzenie, pozwoli też odnaleźć i ustawić adres IP w sieciach bez serwera DHCP.

Domyślnie dyski macierzy są skonfigurowane w RAID5. Producent oszczędza nam technicznych sformułowań, pisząc parity dla RAID5 czy mirror (dla RAID10 przy czterech dyskach i RAID1 przy dwóch). Obok wspomnianego RAID5, dostępny jest też RAID10 oraz JBOD. Zmiana konfiguracji dysków możliwa jest po usunięciu wszystkich udostępnianych folderów. Jeśli mamy ich dużo, będzie to czasochłonny proces, nie ma bowiem innej metody niż pojedyncze ich usuwanie, zaś reset do ustawień fabrycznych kasuje tylko hasło administratora i ustawienia sieciowe. Proces usuwania udostępnionych folderów czeka nas też przed uruchomieniem czyszczenia dysków. Dobrze byłoby móc zmienić konfigurację czy wyczyścić dyski z danych jednym ruchem, np. po uprzednim potwierdzeniu, że jesteśmy świadomi utraty danych. Aby wymienić dyski, trzeba wyłączyć urządzenie (kontroler nie jest typu hot-swap). Ponieważ jedynym miejscem, gdzie przechowywany jest system, są właśnie dyski (nie ma go na pamięci flash) - nie możemy ich wymienić jednocześnie, nawet gdy chcemy zbudować RAID od podstaw.

Kreator konfiguracji zbierze tylko podstawowe dane, takie jak nazwa urządzenia, adres e-mail (w miarę potrzeby także dane serwera SMTP) do wysyłania powiadomień o stanie urządzenia. Domyślnie NAS działa w grupie roboczej i wszystkie jego zasoby dostępne są bez hasła, co jest zapewne dobrym modelem dla bardzo małych firm. Bardzo łatwo można podnieść poziom bezpieczeństwa, tak, żeby urządzeniem mogły zarządzać tylko wybrane osoby. Po utworzeniu kont użytkowników oraz grup, proste jest ustanawianie uprawnień do poszczególnych zasobów, a użytkownicy sami mogą zmieniać sobie hasła.

StorCenter ix4- NAS dla małej i średniej firmy

TOP 200