Stinger w telefonach komórkowych

Microsoft opracował nowy system operacyjny Stinger, przeznaczony dla telefonów komórkowych.

Microsoft opracował nowy system operacyjny Stinger, przeznaczony dla telefonów komórkowych.

Dzięki Stingerowi Microsoft ma zaistnieć na rynku dostawców oprogramowania dla urządzeń nowej generacji łączących funkcje telefonu i komputera przenośnego. Podczas odbywającego się w Cannes GSM World Congress Microsoft ogłosił alianse z kilkoma producentami telefonów, którzy są chętni do licencjonowania Stingera.

Lżejsze kieszenie

Microsoft od kilku lat stara się zaistnieć na rynku telefonii komórkowej. Inżynierowie tej firmy opracowali specjalną wersję przeglądarki Mobile Explorer, a nawiązana przed rokiem współpraca z Ericssonem zaowocowała powstaniem aplikacji pocztowej dla telefonów komórkowych. Microsoft zawarł także porozumienia z operatorami, w tym z największym na świecie Vodafone.

Pół roku temu Microsoft nawiązał współpracę z Samsungiem, który ma być jedną z pierwszych firm prezentujących telefony pracujące pod kontrolą systemu Stinger. Aparat ma mieć wbudowaną przeglądarkę Mobile Explorer i Outlook do synchronizacji z serwerami poczty. Przed tygodniem w Cannes prototypowy model z systemem Microsoftu zaprezentowała Sendo, brytyjska firma produkująca telefony na zamówienie operatorów. Aparat z większym od typowego kolorowym wyświetlaczem TFT o rozdzielczości 208 x 240 pikseli waży niecałe 100 g i może odtwarzać pliki MP3 i Windows Media Audio. Do połączenia z PC służą porty: USB, podczerwieni i szeregowy. Telefon Sendo ma też własne gniazdo rozszerzeń.

Testy tego modelu będą prowadzone m.in. w Niemczech (T-Mobil International), Hiszpanii (Telefonica) i Anglii (Vodafone). Jeśli się powiodą, aparaty trafią do sprzedaży pod koniec roku. Cena, oficjalnie jeszcze nie ustalona, raczej nie będzie niższa niż 400 USD.

Prototyp telefonu ze Stingerem zaprezentuje na targach CeBIT w marcu br. firma Mitsubishi. W tym czasie szykuje się również premiera innego produktu opracowanego we współpra- cy japońskiego koncernu i Microsoftu. Będzie to sterowany głosem komputer naręczny Mondo, działający pod kontrolą Pocket OS.

Nie tylko telefony

Systemy operacyjne nie są jedyną dziedziną telefonii komórkowej, o którą zabiegają producenci oprogramowania. Atrakcyjnym rynkiem są również "inteligentne" karty SIM (Subscriber Identity Module), na które roczne zapotrzebowanie liczone jest w dziesiątkach milionów sztuk.

Przedstawiciele Microsoftu przekonywali w Cannes, że ich rozwiązania umożliwią operatorom zaoferowanie nowych usług, a dodatkowym atutem będzie zgodność ze standardami Windows i możliwość programowania kart przy użyciu znanych języków Visual Basic lub C. W tym samym czasie o współpracę liderów w produkcji kart SIM zabiegał Sun, proponując firmom Gemplus, Schlumberger i Oberthur wykorzystanie specjalnej implementacji języka Java.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200