Steve Ballmer w Warszawie

Prezes Microsoftu spędził w Polsce jeden dzień wypełniony spotkaniami z przedstawicielami polskiego rządu, klientami, partnerami i społecznością IT.

Steve Ballmer w Warszawie

Była to już piąta wizyta Steva Ballmera nad Wisłą. Poprzednim razem odwiedził Polskę w kwietniu 2007 r. Serię spotkań z oficjelami poprzedziło jego wystąpienie dla młodych programistów specjalizujących się w technologiach Microsoftu. Szef koncernu stwierdził, że obecny kryzys to najlepszy moment na wprowadzenie innowacji, które mogą i powinny pobudzić gospodarkę. Zmniejszy on na pewno rynek IT, na którym np. w tym roku trafi mniej komputerów i serwerów oraz telefonów komórkowych, jednak nie zatrzyma rozwoju nowych technologii.

Dla młodych i dla przedsiębiorców

Steve Ballmer zaznaczył, że jego koncern wydaje na badania i rozwój 9 mld USD rocznie i zatrudnia 45 tys. osób w centrach R&D. Dodał także, że - jak każda firma - musi optymalizować koszty w trudnych czasach. Wieczorem czasu polskiego producent ogłosił wyniki za III kwartał - przychody spadły o 6%, a zysk o 30%. Podczas sesji pytań i odpowiedzi Steve Ballmer wyraził niezadowolenie z udziału Internet Explorera w polskim rynku przeglądarek i zapowiedział, że Microsoft nie rezygnuje z dalszego rozwoju tej aplikacji, a przejęcie konkurenta jak Opera, mogłoby być trudne do wykonania ze względu na prawne konsekwencje. Steve Ballmer zachęcał do korzystania z nowego systemu Windows 7, określając jednocześnie czas przygotowania jego poprzednika - Windows Vista - jako stanowczo za długi.

Prezes Microsoftu spotkał się także z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, Michałem Bonim szefem zespołu doradców strategicznych premiera i Witoldem Drożdżem podsekretarzem stanu w MSWiA. Powstała także wspólna inicjatywa edukacyjna dla małych i średnich firm przybliżająca im zasady funkcjonowania e-handlu. Jego partnerem jest Konfederacja Pracodawców Polskich. Pierwszym elementem programu będzie konferencja Forum Innowacyjne Microsoft, która jest zaplanowana na maj br. Jak głosi komunikat Microsoftu, "kampania ta jest jednym z przykładów realizacji rządowego Programu Działań na rzecz Wspierania Elektronicznego Handlu i Usług na lata 2009-2010, którego autorem jest Ministerstwo Gospodarki". Steve Ballmer spotkał się również z uczestnikami Forum Liderów Usług dla Obywateli z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Na spotkaniu z Michałem Bonim i Witoldem Drożdżem, prezes Microsoftu dyskutował m.in. o roli elektronicznych usług świadczonych przez administrację publiczną, oszczędnościach osiąganych dzięki IT oraz bezpieczeństwie korzystania z Internetu, również przez najmłodszych. W trakcie spotkania dokonano oficjalnego podpisania umowy licencyjnej na aplikację CETS (Child Exploitation Tracking System) pomiędzy Komendą Główną Policji a Microsoftem. Odbioru dokonał Andrzej Matejuk, komendant główny Policji. CETS służy do śledzenia przestępstw popełnianych przeciwko dzieciom w Internecie i reagowania na nie. Polska jest drugim krajem Europy Centralnej - po Rumunii - który dołączył do tego systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200