Steve Ballmer w Warszawie

"Microsoft jest głęboko przekonany o konieczności współpracy z rządami, organizacjami branżowymi i grupami konsumenckimi w celu uczynienia Internetu bezpiecznym miejscem, zwłaszcza dla dzieci. Jesteśmy zdecydowani odgrywać aktywną rolę w tych pracach i dlatego stworzyliśmy specjalny system do śledzenia przypadków wykorzystywania dzieci. Pomaga on eliminować z sieci zagrożenia, których mogłyby paść ofiarą (...)" - powiedział Steve Ballmer.

Child Exploitation Tracking System został stworzony przez Microsoft we współpracy z kanadyjską policją. Analizy i praktyczne wykorzystanie CETS wykazują, że przyspiesza on prowadzenie śledztw nawet o 80%. Jego działanie polega na monitorowaniu sieci w poszukiwaniu dziecięcej pornografii, zbieraniu danych o publikowanych materiałach i przestępcach, którzy je umieszczają w Internecie, a także osobach kupujących takie treści. System potrafi łączyć ze sobą różne wątki w całość. Zebrane dane i analizy dostępne są w ramach systemu CETS służbom bezpieczeństwa krajów współpracujących w ramach projektu. W ten sposób policja w wielu krajach szybciej i sprawniej może docierać do osób rozpowszechniających nielegalne treści w Internecie. Dotychczas Microsoft zainwestował w stworzenie tej aplikacji ponad 11 mln USD. System CETS jest udostępniany bezpłatnie.

Kod systemu CETS jest otwarty, co powoduje, że cały czas jest on rozwijany i dostosowywany do specyficznych potrzeb i funkcjonalności związanych z gromadzeniem, przeszukiwaniem i wymianą danych w obszarze przestępstw przeciwko nieletnim w sieci. Prace nad nim trwały dwa lata. Microsoft poinformował o pierwszym wdrożeniu w kwietniu 2005 r. Obecnie CETS jest wykorzystywany przez agencje bezpieczeństwa i policje w takich krajach jak: Australia, Brazylia, Chile, Hiszpania, Indonezja, Kanada, Rumunia, Wlk. Brytania i Włochy. W kolejnych 13 krajach prowadzone są prace pilotażowe.

Finał Imagine Cup 2010 w Warszawie

Przyszłoroczne finały słynnego konkursu dla młodych programistów, organizowanego przez Microsoft, odbędą się w Polsce. Informację o organizacji Imagine Cup w Polsce przekazali wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz Steve Ballmer, szef Microsoftu. "Z przyjemnością ogłaszam, że światowe finały Imagine Cup 2010 odbędą się w Polsce (...). W konkursie tym zawsze uczestniczy duża grupa polskich studentów. Tym razem Polska zyskuje ekscytującą szansę, żeby w 2010 r. przyjąć u siebie przyszłych liderów technologii" - powiedział Steve Ballmer. Polacy jak dotąd jedenastokrotnie stawali na podium, pięć razy wygrywając zmagania w swoich kategoriach.

Polscy uczestnicy Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania startują pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ujawnił, że Polska starała się już o organizację finału w 2009 r. Wicepremier rozmawiał na ten temat z prezesem Microsoftu na ubiegłorocznych targach CeBIT w Hanowerze. Steve Ballmer nie chciał wyjawić, które miasta pokonała Warszawa w walce o finał Imagine Cup w 2010. Obok starań resortu gospodarki znaczący udział w staraniach miał polski oddział Microsoftu kierowany przez Jacka Murawskiego. Podczas brifingu prasowego zaprezentowano dziennikarzom film promujący kandydaturę Warszawy. Piotr Kryger, członek ekipy Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej nagrodzonej w zeszłym roku 3. miejscem, prezentował m.in. aulę Politechniki Warszawskiej, w której przeprowadzony zostanie finał i Operę Narodową jako miejsce gali rozdania nagród. Pełne poparcie dla organizacji zadeklarowało wiele instytucji rządowych i naukowych oraz organizacji biznesowych.

Imagine Cup to cykliczna impreza, organizowana od 2003 r. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło swój udział ponad 300 tys. studentów, reprezentujących 100 krajów. Do drugiego etapu polskich eliminacji przed finałem w Kairze zakwalifikowało się 67 zawodników. Polskie finały zostaną przeprowadzone 12-13 maja. Finały będą mieć miejsce w Kairze 3-9 lipca, a ich uczestnicy będą rywalizować w takich kategoriach, jak Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Technologie Informatyczne, MashUp, Fotografia, Film Krótkometrażowy i Design. Tegoroczna edycja konkursu obejmuje także pięć wyróżnień (dostępność, obliczanie równoległe, projektowanie dla rozwoju, interoperacyjność i edukacja typu MultiPoint).


TOP 200