Steve Ballmer: Przejęcia Yahoo! nie będzie

Prezes Microsoftu wykluczył możliwość powrotu do rozmów w sprawie przejęcia Yahoo nawet pomimo zapowiedzianych zmian w kierownictwie firmy. Dodatkowo Ballmer przedstawił inwestorom plany optymalizacji kosztów działalności koncernu i kolejnych inwestycji w Chinach.

Podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Microsoftu Steve Ballmer podkreslił, że zmiana na stanowisku dyrektora generalnego Yahoo! nie będzie miała wpływu na ewentualne wznowienie negocjacji zmierzających do przejęcia części lub całości firmy. "Rozmowy w sprawie przejęcia Yahoo uważamy za zamknięte" - mówił prezes koncernu. Z jego deklaracji wynika jednak, że możliwa jest współpraca obu firm m.in. w zakresie rozwoju wyszukiwarek internetowych i reklam online. Wcześniej przedstawiciele Microsoftu deklarowali chęć wznowienia rozmów w sprawie fuzji z Yahoo. Działanie takie uzależniali jednak głównie od zmian w zarządzie firmy. Dla Microsoftu fuzja z Yahoo miała być m.in. sposobem na zwiększenie udziału w rynku reklam kontekstowych. Pogłoski o przejęciu innej firmy działającej na tym rynku jeszcze w maju uciął Bill Gates.

W poniedziałek (17 listopada) Jerry Yang zapowiedział, że po 18 miesiącach na stanowisku stanowiska dyrektora generalnego Yahoo, zamierza zrezygnować z kierowania firmą. Zdaniem analityków miało to otwierać drogę do sprzedaży firmy koncernowi Microsoft. W efekcie wartość akcji Yahoo! wzrosła o ponad 10 proc. Tymczasem po środowym oświadczeniu prezesa koncernu Microsoftu ich cena spadła o kolejne 16 proc. do poziomu niecałych 10 USD za jedną akcję. Dla porównania w maju br. Microsoft oferował za jedną akcję Yahoo! prawie 33 USD. Kierownictwo Yahoo! odrzucało kolejne oferty giganta z Redmond twierdząc, że firma jest warta więcej niż oferowane 44,6 mld USD.

Podczas spotkania z udziałowcami Ballmer zapowiedział także podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia kosztów działalności firmy. "Microsoft, podobnie jak cała branża odczuje skutki spowolnienia ekonomicznego" - ostrzegł prezes koncernu. W związku z tym w przyszłym roku częściowo zawieszone będą m.in. procesy rekrutacyjne. Niezależnie od tego koncern nadal zamierza zainwestować w sumie prawie 1,5 mld USD w rozwój chińskiego oddziału firmy. Środki te mają być przeznaczone przede wszystkim na zwiększenie zespołu zajmującego się rozwojem oprogramowania i działalności Microsoftu na rynku lokalnym. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że koncern zamierza przeznaczyć ok. 100 mln USD na ewentualne akwizycje chińskich firm.

Czytaj też:

Co czeka nowego dyrektora Yahoo?

HP zarabia na kryzysie

Pierwsza od dekady zmiana na stanowisku CEO firmy Symantec

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200