Ster na Gdynię

Nowym prezesem Ster-Projektu został Dariusz Brzeski, pełniący też funkcję prezesa zarządu ABG. W ten sposób spełniają się plany konsolidacji rynku, za którymi stoi Prokom Software.

Nowym prezesem Ster-Projektu został Dariusz Brzeski, pełniący też funkcję prezesa zarządu ABG. W ten sposób spełniają się plany konsolidacji rynku, za którymi stoi Prokom Software.

Dariusz Brzeski - prezes zarządu firmy ABG - został powołany przez radę nadzorczą Ster-Projektu na stanowisko prezesa zarządu. Dariusz Brzeski zastąpił na tym stanowisku Piotra Smólskiego, który kierował Ster-Projektem od 2000 r. To pierwszy etap integracji obu firm. W grudniu 2004 r. obie firmy uzgodniły bowiem zasady fuzji, w wyniku której powstanie nowy podmiot na rynku - ABG Ster-Projekt.

Przypomnijmy, obecni akcjonariusze ABG, w zamian za 4648 swoich akcji, otrzymają pakiet prawie 46,5 mln akcji Ster-Projektu. Obecnie w obrocie publicznym jest 17,5 mln akcji Ster-Projektu o szacunkowej wartości 123 mln zł. Dotychczasowi akcjonariusze Ster-Projektu będą więc w posiadaniu jedynie ok. 27% akcji ABG Ster-Projekt. To w pełni oddaje charakter tego połączenia. ABG przejmuje de facto Ster-Projekt i tylnymi drzwiami wchodzi na giełdę. Dzięki temu powstanie też spółka o wartości 450 mln zł, która chce konkurować z ComputerLandem. Wszystko pod skrzydłami Prokom Software.

Pomysł na nowe życie

Ster na Gdynię

Dariusz Brzeski, prezes zarządu Ster-Projektu

"Liczy się profesjonalna obsługa powyżej przeciętnej" - wyjaśnia Dariusz Brzeski. Jego zdaniem tylko w ten sposób można zaistnieć na rynku dużych zamówień, gdzie długotrwała współpraca ma większe znaczenie, niż incydentalny kontrakt. Obiecująco brzmią też słowa Dariusza Brzeskiego, w których stwierdza, że nowa spółka nie będzie odtąd wymyślać nowych produktów. "Chodzi o wsłuchanie się w potrzeby klienta i rozwiązywanie jego problemów" - wyjaśnia. Ewidentnie przeszkadza temu oferowanie wymyślonych zawczasu produktów. ABG Ster-Projekt może więc stać się cennym partnerem dla administracji publicznej, która od lat narzeka, że firmy IT są nazbyt skupione na sprzedaży własnych rozwiązań.

Już w tej chwili ABG gros kontraktów czerpie z obsługi instytucji rządowych zajmujących się rolnictwem. Jest m.in. głównym podwykonawcą HP Polska w projekcie IACS. Firma tworzyła też oprogramowanie do obsługi SAPARD w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i budowała Zintegrowany System Informatyczny w Agencji Nieruchomości Rolnych. Ster-Projekt zaś podpisał kilka umów na wykonanie projektów informatycznych na potrzeby NATO, wymagających spełnienia wyśrubowanych kryteriów jakości i bezpieczeństwa. Najlepiej tego dowodzi fakt, że kilku informatyków Ster-Projektu pracuje z systemami o najwyższej klasyfikacji związanej z ochroną informacji niejawnych.

Gdynia na kursie

Jeszcze przed połączeniem 43% akcji ABG stanie się własnością Prokom Software. Będzie to miało miejsce po sfinalizowaniu transakcji pomiędzy Prokom Software a Net Technology, do której należy 41% akcji ABG (2% gdyński integrator miał już wcześniej). Po połączeniu ABG i Ster-Projektu - co ma nastąpić do końca 2005 r. - Prokom Software będzie dysponować ponad 30-proc. pakietem akcji ABG Ster-Projekt, a więc będzie mógł konsolidować wyniki tej spółki.

Wyniki Ster-Projektu

Ster-Projekt planuje uzyskanie dodatniego wyniku finansowego w pierwszym kwartale 2005 r. Tegoroczne przychody (nie uwzględniając wyników ABG) mają sięgnąć ponad 210 mln zł. Zysk ze sprzedaży ma wynieść 4,4 mln zł, zysk operacyjny - 4,2 mln zł, a zysk netto - 6,1 mln zł. Przychody spółki w 2004 r. wyniosły 207,5 mln zł, a strata netto - 46,8 mln zł. Według prognoz przychody ABG w 2004 r. wyniosły 86,4 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200