Stary informatyk

Z badania, przeprowadzonego przez firmę FirstPersonGlobal wynika, że informatycy przestają być atrakcyjni dla pracodawcy po dziesięciu latach pracy.

Na pytanie, w jakim wieku specjalista IT przestaje być atrakcyjny dla pracodawcy, 49% respondentów odpowiedziało, że dzieje się to w wieku 44 lat. Grupa 14% osób podała przedział wieku 35-39 lat, uznając, iż pracodawcy przestają się interesować zatrudnianiem osób, które osiągną pułap 35 lat. Oznacza to, że specjalista IT, w rozkwicie swoich możliwości intelektualnych staje się mało pożądanym pracownikiem.

66% osób ankietowanych uznało, że 35-latek nie jest już młody, a 35% uważa, że młodość kończy się wraz z nadejściem trzydziestej wiośnie życia. Jednocześnie 58% uznało, że osoby z przedziału wiekowego 50-54 lata można już uznać za stare. Jednocześnie większość przyznała, że starsi pracownicy są bardziej lojalni wobec swojej firmy, przez co stanowią dla niej większa wartość. 74% respondentów, uważa że wiek nie jest i nie powinien być podstawowym wyznacznikiem przydatności, gdyż wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Tymczasem 22% pytanych uważa, że wraz z wiekiem pogarsza się zdolność do przyswajania wiedzy, nadążania za postępem technologicznym.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • Asseco Poland podsumowało wyniki uzyskane w I kwartale tego roku

Jak pokazują badania naukowe, pracownik może być efektywny do późnej starości, nawet po przejściu na emeryturę, pod warunkiem, że jego praca zawodowa nie wiązała się z morderczą eksploatacją jego zdolności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200